Haberler

10 Haziran 2016

TİKA'dan Etiyopya'da Kuraklık ve Selden Etkilenen Ailelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2016 yılının ilk yarısında da şiddetini sürdüren El Nino’dan etkilenen Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa'ya 800 km mesafedeki Kebri Dahar şehrinin merkez köylerinde 500 aileye gıda dağıtımı gerçekleştirildi.

TİKA, Etiyopya’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından El Nino’dan etkilenen Etiyopya’nın Başkenti Addis Ababa'ya 800 km mesafedeki Kebri Dahar şehrinin merkez köylerinde 500 aileye gıda dağıtımı gerçekleştirildi. 2015 yılının ikinci yarısında baş gösteren ve 2016 yılının ilk yarısında da şiddetini sürdüren "El Nino" Somali, Kenya, Tanzanya ve Etiyopya başta olmak üzere Doğu Afrika ülkelerini yoğun bir şekilde etkiledi.

Uluslararası raporlara göre binlerce hayvan telef oldu, yalnız Etiyopya'da kuraklıktan 10 milyon kişi etkilendi. "El Nino" nun peşine gelen sellerde ise farklı eyaletlerden yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti. 120.000 insan selden etkilendi ve insanlar evlerinden taşınmak zorunda kalarak sel sebebiyle evlerini tamamen kaybettiler. Şiddetli yağmurlar yolların ve köprülerin çökmesine sebep oldu.

TİKA Addis Ababa Ofisi, Etiyopya Devlet yetkilileri ile yapılan görüşmelerin neticesinde El Nino ve selden en çok etkilenen eyaletlerden Somali eyaleti içerisinde yer alan Kebri Dahar şehrinde bir insani yardım programı tertip etti. Başkent Addis Ababa'ya 800 km mesafedeki Kebri Dahar şehrinin merkez köylerinde 500 aileye gıda dağıtımı gerçekleştirildi. Somali Eyaleti yetkilileri ve başkent Jijiga Belediyesi yetkililerinin de katıldığı törende köylüler TİKA'ya olan şükranlarını ifade ederek, “Bu şehre bu köye kimse gelmedi yalnız siz geldiniz” ifadelerinde bulunarak memnuniyetlerini dile getirdiler.

Etiyopya'nın Somali Eyaleti Başkanı Abdi Mohammed Omar ise TİKA yetkililerine kendilerini unutmadıklarını ve bu yardımı ulaştırdıkları için eyalet olarak teşekkürlerini aktardı.

Sonraki Haber

Tiflis’te Türkiye Gürcistan Bektaşi Kültürü ve Ozanlar Sempozyumu

Türkiye-Gürcistan Bektaşi Kültürü ve Ozanlar Sempozyumu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği ile Ukrayna-Gürcistan Beynelhalk Enstitüsü işbirliğinde başkent Tiflis’te gerçekleştirildi. Gürcistan’da birçok alanda gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam TİKA,...