Haberler

15 Aralık 2017

TİKA'dan Ekvadorlu Öğrencilere Deney Ekipmanları Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ekvador’un Carchi Eyaleti’nde faaliyet gösteren San Gabriel de Piquiucho Eğitim Birimi’nin ihtiyaç duyduğu laboratuvar ürünleri ile fizik ve biyoloji eğitim ekipmanların teminini gerçekleştirdi.

TİKA, Güney Amerika’da gerçekleştirdiği eğitim desteği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Ekvador ile Kolombiya sınırında yer alan ve Awá yerlilerinin yaşamlarını sürdürdüğü Piquiucho bölgesinde hizmet veren San Gabriel de Piquiucho Eğitim Birimi’nin ihtiyaç duyduğu bilim kitleri ile laboratuvar ekipmanları düzenlenen törenle teslim edildi.

Ekvador’un sınır bölgesinde yer alan ve yeterli eğitim altyapısından yoksun bir şekilde öğretim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği okula yapılan fizik-kimya kitleri ve deney ekipmanları desteği sayesinde yaklaşık 650 öğrencinin eğitim kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve modern ekipmanlar aracılığı ile eğitimlerini sürdürmeleri konusunda önemli adımlar atıldı. TİKA tarafından gerçekleştirilen mikroskop, insan gövde ve iskelet modelleri, mühendislik deney ekipmanları ve laboratuvar malzemelerinden oluşan eğitim setleri desteği ile özellikle fen bilimleri alanında uluslararası standartlarda eğitim görme imkanına sahip olmayan Ekvadorlu öğrenciler, bilgilerini deneysel ortamda pekiştirme olanağına kavuştu.

Türkiye’nin Quito Büyükelçisi Korkut Güngen ve TİKA yetkililerinin katıldığı teslim töreninde söz alan Ekvador Eğitim Bakanlığı 1. Bölge Eğitim Koordinatörü Gustavo Vladimir Ortiz Lopez, TİKA’nın gerçekleştirdiği bilim ekipmanları desteğinin genç nüfusun geleceğine yapılan bir yatırım olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve tam donanımlı eğitim birimleri oluşturulması yoluyla eğitim kalitesinin geliştirilmesi için önemli bir adım atıldığını belirterek cömert yardımları için Türk halkına şükranlarını iletti.

Temin edilen eğitim kitleri için TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkür eden San Gabriel de Piquiucho Eğitim Birimi Rektörü Wilmer Revelo, öğrencileri gözlem ve analiz yapmaları için teşvik edecek ve akademik bilgileri ezberlemek yerine deneylerle anlamayı ön plana çıkaracak bu destek sayesinde eğitim sistemlerinin veriminin ve başarı oranlarının yükseleceğini ifade etti.

San Gabriel de Piquiucho okulunda eğitim gören öğrenciler tarafından gerçekleştirilen yerel dans gösterisi ile renklenen törene katılan aileler, gerçekleştirilen destek sayesinde çocuklarının başarı oranlarının hızla artacağından emin olduklarını belirterek TİKA’ya ve Türkiye’ye şükranlarını sundu.

Sonraki Haber

Uluslararası Türkiye Afganistan İlişkileri Sempozyumu Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Anadolu Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Türkiye - Afganistan İlişkileri Sempozyumu Eskişehir’de gerçekleştirildi. TİKA ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Uluslararası Türkiye - Afganistan İlişkileri Sempozyumu Eskişehir’de düzenlendi....