Haberler

06 Eylül 2019

TİKA'dan Cibuti’de Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı, Cibuti Sosyal İşler Bakanlığı ve Cibuti Kadın ve Aile Bakanlığı işbirliğinde belirlenen ihtiyaç sahibi 200 Engelliye engellilik oranlarına göre belirlenen farklı kategorilerde toplam 200 adet tekerlekli sandalye temin edildi.

2018 yılında Cibuti Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan “Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı” işbirliğinde yürütülen “TİKA ile Engelleri Kaldır Kampanyası” projesi çerçevesinde, Cibuti’de yaşayan engellilerin sosyal, ekonomik ve mesleki hayata entegrasyonlarını kolaylaştırmak üzere TİKA tarafından ekipman desteğinde bulunuldu.

“TİKA ile Engelleri Kaldır Kampanyası” adıyla yürütülen proje kapsamında, mevcut olarak çalışan engellilerin iş yerlerinde de tadilat ve bakım işlemleri gerçekleştirilerek, TİKA’nın sağladığı el aletleri ve mekanik ekipmanlar ile engellilerin iş hayatına uyum sürecinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Proje kapsamında 200 engelliye, engellilik oranlarına göre belirlenen farklı kategorilerde toplam 200 adet tekerlekli sandalye temin edildi. Ayrıca engellilerden motor tamircisi olarak çalışan Omar Ibrahime tamirhanesinde kullanmak üzere mekanik ve el aletleri desteği sağlandı.

TİKA sayesinde hayatına yeni bir sayfa açma imkanı elde eden Omar İbrahim, TİKA ile tanışmasını ve projenin hayatında neleri değiştirdiğini şöyle özetledi; “2019 Haziran Ayı’nda Cibuti Sosyal İşler Bakanlığınca,  TİKA tarafından Cibutili ihtiyaç sahibi ailelere yönelik Gıda Yardımı Projesi gerçekleştirileceğini, benimde faydalanıcı olarak teslim gününde hazır olmam gerektiğini Bakanlık yetkilileri tarafından öğrendim. Çok sevinmiştim, tam da ihtiyacımın olduğu bir zamanda Türkiye imdadıma yetişmişti. TİKA’yla ilk kez tanışmam bu vesileyle oldu. Daha sonra TİKA yetkilileri ile dağıtım gününde tanıştık, kendileri ile hayat hikayemi paylaştım ve beni dükkanımda ziyarete geldiler. Engelime rağmen 12 yaşımdan bugüne hep çalıştım, motorlara karşı özel ilgi ve sevgim Cibuti’nin en yetenekli motor tamircisi olmamı sağladı. Ancak, sosyal ve ekonomik şartlara bağlı olarak son zamanlarda ihtiyaç duyduğum gerekli ve yeterli ekipmanları alamıyor, 20 yıldır ulaşımımı sağlayan motosikletimin hurdaya dönmesinden dolayı yolda kalan motorları tamir etmeye gidemiyor ve müşterilerimi kaybediyordum. Yine tamda böyle bir anda TİKA yetkilileri benimle irtibata geçerek projelerinden bahsetti. O anı unutamıyorum. Hayatımın en güzel haberlerinden birini almıştım, TİKA ihtiyaç duyduğum tüm çalışma aletlerini temin edecek, bana yeni bir motor verecek ve dükkânımı tamir edecekti. Şimdi TİKA sayesinde tekrar istediğim gibi rahat çalışabileceğim, nerede tamire ihtiyacı olan bozulmuş bir motor varsa el aleti takımımı alıp hizmet verebileceğim. TİKA ve Türkiye sayesinde artık daha kolay çalışabilecek daha huzurlu bir hayat sürdürebileceğim. TİKA’ya ve tüm Türkiye’ye sonsuz teşekkür ederim”.

Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı işbirliğinde gerçekleştirilen toplu teslim töreninde konuşan Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı Başkanı Doubleh Said MOHAMMOUD, “TİKA ile Engelleri Kaldır Kampanyası” ile hibe edilen tekerlekli sandalyeler 200 Engellinin temel günlük ihtiyaçlarını kendilerinin sağlayabilecek, mesleki olarak temin edilen ekipmanlarla da iş hayatlarına daha kolay entegre olabilecekler” şeklinde konuştu.  Mohammoud,  TİKA tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde Cibuti nezdinde mevcut olan 10 binin üzerinde engellinin seslerinin duyulduğunu ifade etti.

Sonraki Haber

Sırbistan Polisine “Narkotik Suç Soruşturmaları Eğitimi”

"Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi' kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Sırbistan’da “Narkotik Suç Soruşturmaları Eğitimi ” düzenlendi.  Sırbistan İçişleri Bakanlığı Belgrad Emniyet Müdürlüğünün yanısıra Pançevo, Novi Sad,...