Haberler

06 Ekim 2022

TİKA'dan Çad'ın Sıtma ile Mücadelesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) sıtmaya bağlı ölüm oranının yüksek olduğu Çad'a teknik ekipman ve sarf malzemesi temin etti.

Encemine Belediyesinde düzenlenen teslim törenine, Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Kemal Kaygısız, Encemine Belediye Başkanı Ali Harun ve TİKA Encemine Koordinatörü Vedat Baş katıldı.

TİKA, Encemine Belediyesinin sıtma vakalarını ve bunun neden olduğu ölüm oranlarını azaltma hedefleriyle kamu sağlığını korumak için 24 Ağustos'ta başlattığı sıtma ile mücadele çalışmalarına çok sayıda ilaçlama makinesi ile ilaç temin ederek destek verdi.

Temin edilen ekipmanlar arasında; 20 litre kapasiteli atomizer cihazları, 6 litre kapasiteli fümigasyon cihazları ve yedek bujiler yer alırken sıtma ile mücadelede kullanılan malathion, sıtma yağı, K-Othrine, penitrothuing, executor insektisit gibi kimyasal bileşenler ile deterjan ve sabun gibi temizlik malzemeleri de bulunuyor.

Encemine Belediye Başkanı Harun, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bu yılki sağanakların ardından sivrisinek ve böceklerin istilasıyla başa çıkmak için uygun araç arayışımızda ortaklarımızın daha fazla desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Sivrisineklerle mücadele çalışmalarında yanımızda yer aldığı için TİKA’ya teşekkür ediyoruz. Verilen bu destek, şehrin önemli bir bölümünde sıtmayla mücadelede işimizi kolaylaştıracak."

Yüz binlerce kişinin temel sağlık hizmetlerine erişimde zorlandığı Çad’da, 6 yaş altı çocuklarda sıtma ana ölüm nedeni arasında yer alıyor. Çad Sıtmayla Mücadele Programı’nın verilerine göre, her yıl sıtmadan yaklaşık 1700 kişi hayatını kaybediyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Lübnan Tarım Kooperatifine Kapasite Artırımı Desteği

Lübnan Minjez Tarım Kooperatifinin meyve işleme atölyesine Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)tarafından güneş enerji sistemi kuruldu. Kuzey Lübnan’da bulunan Minjez beldesinde 1980 yılında kurulan kooperatif bünyesinde yer alan ve bölgede yetişen elma, kayısı,...