Haberler

30 Eylül 2019

TİKA'dan Bosna Hersek'te Arama Kurtarma Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ve İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde Bosna Hersek’in doğusunda yer alan Foça şehrine bağlı Tjentişte bölgesinde Doğada Arama Kurtarma Temel Eğitimi“ gerçekleştirildi.

TİKA tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Bosna Hersek'in Tjentişte bölgesinde düzenlenen Doğada Arama Kurtarma Temel Eğitiminde; TİKA ve Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı işbirliğinde Bosna Hersek Federasyonu ve Republika Srpska Sivil Koruma İdareleri personeli ile 10'dan fazla şehirdeki dağ arama kurtarma ekibinden toplam 32 kişiye eğitim verildi.

Kursiyerlere doğada arama kurtarma faaliyetlerine ilişkin ekibin organizasyonu, intikal şekli, kurtarma yapılacak alana gidilmesi, kurtarma yöntemleri gibi birçok alanda teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Bosna Hersek'in doğusundaki Magliç dağında ve Tara nehri vadisinde düzenlenen ortak tatbikat sonrası 32 kursiyere sertifikaları verildi. Sertifika töreni Bosna Hersek Güvenlik Bakan Yardımcısı Samir Agiç, Bosna Hersek Republika Srpska Sivil Koruma İdaresi Başkan Yardımcısı Darko Ljuboje, TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Ömer Faruk Alımcı ve İHH Genel Başkan Yardımcısı Yakup Işık'ın katılımları ile gerçekleştirildi

Bosna Hersek Republika Srpska Sivil Koruma İdaresi Başkan Yardımcısı Darko Ljuboje yaptığı konuşmada projenin çok başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini ve herkesin çok memnun kaldığını ifade etti. Ljuboje, ayrıca TİKA'nın bu tür eğitimlere destek vermeye devam etmesine ihtiyaç olduğunu belirterek arama kurtarma personeline yönelik yapılan desteklerinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkürlerini iletti.

TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Alımcı, TİKA’nın Bosna Hersek’te 1995’ten bugüne 900’den fazla proje ve faaliyetle Bosna Hersek’in kalkınma süreçlerine destek verdiğini belirtti. Alımcı, altı gün süren eğitimlerle arama ve kurtarma alanında insan kaynağı kapasitesinin geliştirilmesinin amaçlandığını belirterek  proje ortaklarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Projeye ev sahipliğini yapan ve eğitim programından duyduğu memnuniyetini dile getiren Foça Dağ Arama Kurtarma Başkanı Nenad İkoniç “Bosna Hersek’in birçok farklı bölgesinden gelen arama kurtarma ekiplerinin bir arada olmasıyla aramızda hem tecrübe paylaşımının hem de arkadaşlık bağlarının kurulmasını sağlayan bu projeye destek veren TİKA ve Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı'na teşekkür ediyorum“ dedi.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Yakup Işık yaptığı konuşmada İHH'nın „İyilik her zaman her yerde“ sloganı altında 135 ülkede mazlumlara yardım elini uzattığını ve birçok ülkede benzer eğitimleri gerçekleştirdiğini belirterek İHH'nın bu projede yer alma fırsatına sahip olduğundan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Bosna Hersek Güvenlik Bakan Yardımcısı Samir Agiç yaptığı konuşmada insanların hayatlarına dokunmaya çalışan tüm görevlilerin etnik, dil, din ayrımı gözetmeksizin büyük bir ailenin parçası olduğunu ifade etti. Türkiye'den gelen eğitmenlerin de bu ailenin bir parçası olduğunu vurgulayan Agiç, TİKA ile yapılan işbirliğinden memnuniyetini dile getirerek önümüzdeki dönemde yapılacak eğitim ve faaliyete Bakanlık tarafından destek verileceğini açıkladı.

Program, konuşmaların ardından eğitimde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları ve eğitmenlere teşekkür belgelerinin verilmesiyle tamamlandı.

İlk kez Bosna Hersek'in tüm bölgelerinden arama kurtarma personelinin bir arada eğitim aldığı projede Doğada Arama Kurtarma ve Kentsel Arama Kurtarma konusunda ülkede yerel eğitici havuzunun oluşturulması amaçlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek Medya Kuruluşlarına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna-Hersek’in kuzey batısında yer alan Una Sana Kantonu’nda bulunan Una Sana Kantonu Radyo Televizyonu Kurumu’na (RTV USK) malzeme ve ekipman desteği sağlandı. TİKA tarafından Una Sana Kantonu Radyo...