Haberler

15 Haziran 2017

TİKA'dan Belh Üniversitesi Akademisyenlerine İftar Programı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansi Başkanlığı (TIKA) Afganistan'nın kuzey bölgesinde yer alan Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İlinde 100 Akademisyene iftar programı düzenledi.

Belh Üniversitesi Akademisyenlerine yönelik yapılan Ramazan iftar programı, Mezar-ı Şerif PKO Ofis Bahçesinde düzenlendi. Ramazan iftar Programına Mezar-ı Şerif TIKA Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Belh Üniversitesi Rektörlüğü Dekanları, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdul Ahmed Sevap, Araştırmacı-Yazar ve Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Salih Muhammed Rasih Yıldırım , Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Ahmet Taniş Qazizada, Yazar Abdullah Ruyin, Araştırmacı-Yazar Muhammed Rahim İbrahim, Bölüm Başkanları ve  Öğretim Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. 

Mezar-ı Şerif İlinde Akademisyenlere yönelik yapılan Ramazan iftar programında, Mezar-ı Şerif TİKA Program Koordinatörü Zeki Bulduk, İftar Programına katılan Akademisyenlere hitaben yaptığı konuşmada, İki kardeş ülke halkının huy ve adetlerinin  bir birine çok yakın olduğunu ifade etti.

TİKA’nın Afganistan’da eğitim ve öğretiminin ilerlemesi ve yükselmesi konularında hep desteklerinin devam edeceğini belirten Bulduk, ayrıca Belh Üniversitesinin Tıp Fakültesi Kız Yurdu binasının tadilatı ve çevre düzenlenmesi ile ilgili projenin de en kısa zamanda hayata geçeceğini de bildirdi.

Belh Üniversitesi Akademik Yazma, Uygulama, ve Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdul Cebbar Şeyhzade, TİKA’nın Afganistan’da her alanda yardımda bulunduğu gibi, eğitim ve öğretim alanında da hiç bir zaman yardımlarını esirgemediğini söyledi. Şeyhzade, TİKA'nın yardımlarının devamını talep ederek Belh Üniversitesi Türkoloji Bölümüne yapılan desteklerden dolayı minnettarlığını bildirip Türkiye ve Türk halkına Afgan halkını yalnız bırakmadığı için şükranlarını sundu.

Yazar Abdullah Ruyin’nın imzalı kitaplarını katılımcılara dağıtımıyla iftar programı sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Saraybosna'da İftar

TİKA tarafından Bosna Hersek'te 300'den fazla kişinin katılımıyla “Gönül Sofrası” iftar programı düzenlendi. Saraybosna'da düzenlenen iftar programı Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç, devlet bakanları ve hükümet temsilcileri, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç,...