Haberler

24 Şubat 2016

TİKA'dan Azerbaycanlı Engellilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Azerbaycan'da engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik projeler kapsamında Bakü ve Şeki'de mozaik kursu düzenledi.

Azerbaycan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle Bakü Yeni Ramana kasabasında Engelli Gençlerin Meslek Rehabilitasyon Merkezi ve Şeki Gençlik Merkezinde açılan kurslar için Türkiye'den mozaik sanatçısı davet edildi. 

Ankara Gölbaşı Halk Eğitim Merkezi görsel sanatlar öğretmeni Aslı Koçer'in eğitim verdiği kurslara 29'u engelli toplam 40 kişi katıldı.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Azerbaycan'daki çalışmaları sürdürdüklerini, engellilerin de öncelikli alanlarından biri olduğunu söyledi.

Engelli vatandaşların meslek edinmeleri ve kendi ayakları üzerinde durarak hayatlarını devam ettirebilmelerinin toplumun görevi olduğunu vurgulayan Polat, “TİKA olarak kendimizi sorumlu hissediyoruz. Teşkil ettiğimiz kurs çerçevesinde Türkiye'den gelen eğitici mozaik kursu veriyor. Gördüğümüz kadarıyla başarılılar. Umarım mozaik sanatında üretken olacak yeteri kadar sanatçı çıkacaktır ve biz onları desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 

TİKA tarafından Azerbaycanlı engellilerin mesleki eğitimleri ve istihdamlarına yönelik bir dizi proje başlatılmıştı. İşsiz engellilere yönelik bilgisayarlı muhasebe, sebzecilik, arıcılık ve dikiş nakış kursları düzenlenmişti.

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

Gabon Kırsalında Bulunan Tchatanga Köyü’ne Hayat Veren Proje Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gabon’da merkez ile bağlantısı bulunmayan Tchatanga Köyü’ne bölge halkının temiz suya erişimi kapsamında su kuyusu açıldı. Gabon’un başkenti Libreville’e yaklaşık 300 kilometre uzaklıkta bulunan ve karayolu ile...