Haberler

22 Şubat 2018

TİKA'dan Arnavutluk'ta Engelli Çocukların Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un başkenti Tiran’da Görme Engelli Öğrenciler Enstitüsü’ndeki sekiz sınıfın tadilatı ve donanımı tamamlandı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da görme engelli çocuklara 1963 yılından bu yana eğitim veren Görmeyen Çocukların Enstitüsü’nde TİKA tarafından tadilat ve donanım çalışmaları gerçekleştirildi. Tadilatı ve donanımı tamamlanan sekiz sınıfın açılış törenine Arnavutluk Eğitim, Spor ve Gençlik Bakan Yardımcısı Besa Shahini, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, TİKA Tiran Koordinatörü Necip Özay Özütok ve enstitü yöneticileri katıldı.

Büyükelçi Yörük yaptığı açıklamada, herkesin bir gün engelli olabileceğini anımsatarak, görme engelli olmanın öğrenmeye ve üretmeye engel olmadığını ifade etti. Gerçek engelin bedenlerde değil zihinlerde olduğunun altını çizen Yörük, özel ihtiyaçlı çocuklara özel eğitim imkanları sunabilmenin çağdaş toplumların bir gerekliliği olduğunu vurguladı.

Yörük, “Her ne kadar Türkiye ile Arnavutluk arasında coğrafi bir sınır olmasa da biz Arnavutluk’taki kardeşlerimizi gönlümüzdeki komşular olarak görüyoruz. Bu nedenle Arnavutluk’taki çocuklarımız da bizim çocuklarımızdır, gönül komşularımızın çocuklarıdır. Biz sizleri de çok seviyoruz. Sizlerle birlikte olmaktan da çok mutluluk duyuyoruz çocuklar.” dedi.

Çocukların geleceğine dokunmak ve onların gelecekte yüksek mevkilere ulaşabilmeleri için mütevazi bir katkı sunulduğunu belirten Yörük, bu okuldaki çocukların içerisinden dost ve kardeş Arnavutluk’u gelecekte çok daha iyi mertebelere taşıyacak kişilerin çıkması temennisinde bulundu.

Arnavutluk Eğitim, Spor ve Gençlik Bakan Yardımcısı Shahini’de yaptığı konuşmada TİKA’nın Arnavutluk’ta özellikle özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin okuduğu okullara verdiği desteğin önemine vurgu yaparak teşekkürlerini dile getirdi.

Amaçlarından birinin bu okulun bir kaynak merkezine dönüştürülmesi olduğuna dikkat çeken Shahini, "TİKA'nın, Türk devletinin yatırımı bu okulu kaynak merkezine dönüştürmemize yardımcı olacak. Yani siz sadece kaliteli bir hizmet almıyorsunuz, bu okulda düzenlenen eğitim ve faaliyetler yoluyla diğer engelli öğrenciler de sizin buradaki deneyiminizden ve sizinle burada çalışan öğretmenlerden istifade edecektir." şeklinde konuştu.

TİKA, görme engelli öğrencilerin yatılı eğitim gördüğü 8 sınıfın tadilatının yanı sıra okula yatak, dolap, sandalye ve masa gibi donanım desteğinde de bulundu. Enstitüde Arnavutluk'un farklı yerlerinden gelen 6-18 yaş arası toplam 70 öğrenci eğitim görüyor.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteğiyle Bosna Hersek’teki Gençler İş Sahibi Oluyor

Bosna Hersek’te istihdam sağlamaya yönelik çalışmalarını yürüten Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gradaçats şehrinde gençlerin istihdam edilmesini sağlayacak yeni projelere imza atmaya devam ediyor. TİKA, Gradaçats Belediyesi, UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) ve...