Haberler

16 Mart 2015

TİKA'dan Arnavutluk’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Arnavutluk’un Rrogozhina kentindeki sağlık merkezine tadilat ve donanım desteğinde bulundu.

Arnavutluk’ta önemli projelere imza atan TİKA, faaliyetlerine devam ediyor. Arnavutluk’ta özellikle sağlık alalanında başarılı projelere imza atan TİKA  Arnavutluk’un Rrogozhina kentindeki sağlık merkezine tadilat ve donanım desteğinde bulundu. Arnavutluk’ta, 1980 yılında inşa edilen, Kuzey-Güney ve Doğu-Batı yollarının kavşağında bulunan Rrogozhina (Rogojina) Kavaja’nın bir ilçe belediyesi olup 11.000 civarında nüfusa sahip olma özelliği taşıyor.  Rrogozhina (Rogojina) Sağlık Merkezi, Kavaje (Kavaya)’nın yakınında bulunan Peqin, Lushnje ilçe belediye sakinlerine de 24 saat hizmet veriyor.

Sağlık merkezi yetkililerinin ihtiyaçlarıyla ilgili olarak TİKA Tiran Koordinatörlüğü ile irtibata geçmeleri ve bilgilendirmelerinin ardından söz konusu sağlık merkezinin tadilatı ve sağlık malzemelerinin temini TİKA tarafından  gerçekleştirildi.

Arnavutluk'un orta kesimlerindeki 15 bin nüfuslu şehrin tek sağlık merkezi olan “Rrogozhina Sağlık Merkezi” onarımının tamamlanması nedeniyle düzenlenen törene Arnavutluk Sağlık Bakanı İlir Beqya, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, TİKA Tiran Koordinatörü Birol Çetin ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkilerin çok iyi durumda olduğunu söyledi. Sağlık alanındaki işbirliğinin ikili ilişkilerin en iyi göstergesi olduğunu belirten Bayraktar, “TİKA aracılığı ile sağlık konusunda 30 değişik projeye imza attık. İki yıl içinde 12 sağlık projesi gerçekleştirdik. Amacımız, her konuda olduğu gibi, sağlık konusunda da Arnavut halkına yardımcı olmaktır” diye konuştu.

TİKA Arnavutluk Koordinatörü Birol Çetin de, TİKA’nın bu şehirde sağlık alanının yanı sıra kültürel projeler de yaptığını ifade ederek, TİKA'nın şehir merkezinde bulunan camiiyi de restore ettiğini açıkladı. Arnavutluk Sağlık Bakanı Beqya ise konuşmasında sağlık ve diğer alanlardaki projelerle Arnavutluk hükümetine ve halkına yardımcı olmalarından dolayı TİKA ve Türk halkına teşekkür etti.

 

Sonraki Haber

Sudan Hartum’da Hat ve Ebru Sergisi Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı tarafından Sudan’ın başkenti Hartum’da hat ve ebru sergisi düzenlendi. Sudan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerle Sudan’ın kalkınmasına katkı sağlayan TİKA, iki ülke arasındaki ortak tarihi bağları güçlendirmek adına, kültürel...