Haberler

04 Ağustos 2015

TİKA'dan Afganistan'da Kız Öğrenci Yurduna Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da ülkenin kuzeyinde bulunan yaklaşık 300 öğrencinin kaldığı Cevizcan Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu'na ekipman desteğinde bulundu.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da eğitimi destekleme faaliyetleri çerçevesinde ülkenin kuzeyindeki Cevizcan Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu'na 300 adet yatak, battaniye, yastık ve nevresim takımından oluşan yatakhane donanımı desteğinde bulundu.  Ayrıca, söz konusu yurtlara vantilatör ve su sebilleri de TİKA tarafından sağlandı.

TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar törenle yetkililere teslim edildi. Cevizcan Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törene, Cevizcan Valisi Mevlevi Lutfullah Azizi, TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, Cevizcan Üniversitesi Rektörü İbadullah İbad, Şibirgan Afganistan-Türkiye Dostluk Çocuk Hastanesi Müdürü Dr. Müslüm Kuzudişli, TİKA yetkilileri ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Vali Azizi, Türkiye'nin TİKA aracılığıyla Afganistan'da, özellikle de Cevizcan'da yaptığı faaliyetlerin takdire şayan olduğunu belirtti. Dünyada ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini ifade eden Azizi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sadece Türkiye'nin değil İslam aleminin lideri olduğunu söyledi.

Vali Azizi, Cevizcan vilayetinde 13 yıldır yabancı ülkeler tarafından yapılan yardımların en çoğunun Türkiye'den geldiğini kaydederek, ''Bu nedenle Türkiye halkı ve devletine teşekkür ediyoruz'' dedi.

Cevizcan Üniversitesi Rektörü İbad da üniversitede 6 binden fazla öğrenci bulunduğunu, bu öğrencilerin sıkıntılara rağmen eğitimlerine devam ettiğini vurguladı. TİKA'nın daha önce de üniversitenin farklı bölümlerine yaptığı yardımları hatırlatan İbad, kız öğrenci yurduna yapılan yardımlar sayesinde 300 kız öğrencinin rahat bir şekilde eğitimlerini sürdürebileceğini aktardı.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Karadoğan ise TİKA'nın Afganistan genelinde çok başarılı projeler yürüttüğünü, çalışması devam eden onlarca yeni proje bulunduğunu vurguladı. ''Türkiye devleti, Afganistan halkına hiçbir karşılık beklemeden yardım yapıyor'' diyen Karadoğan, yardımların bundan sonra da artarak devam edeceğini dile getirdi.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Bangladeş'e Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bangladeş’in Dinajpur şehrinde bulunan Joyrampur Lisesi’nin eğitim altyapısının güçlendirilmesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası tamamlayarak hizmete sundu. TİKA tarafından Bangladeş’in eğitim olanaklarının iyileştirilmesine yönelik yürütülen projeler hız...