Haberler

25 Haziran 2020

TİKA'dan Afganistan'a Kovid19 Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kabil Valiliğine salgınla mücadele kapsamında tıbbi sarf malzemeleri temin edildi.

Salgın nedeniyle sosyal mesafe kuralının uygulandığı ve açık alanda yapılan teslim törenine Kabil Vali Yardımcısı Hanifa Giruval ve TİKA Kabil Koordinatörü Zühtü Çal katıldı. Teslim töreninde konuşan Kabil Vali yardımcısı Sn. Hanifa Girowal yaptığı açıklamada “Türk dostlarımız tarafından yapılan tıbbi malzeme yardımlarını Korona ile mücadele alanında ihtiyaç duyulan mekanların temizlenmesi için kullanacağız. Afganistan'ın yaşadığı zor günlerde yardımını esirgemeyen Türk halkına ve TİKA'ya minnettar olduklarını ifade eden Giruval, ''Daha önce de TİKA tarafından Kovid 19 hastalığından etkilenen 3000 aileye gıda yardımı yapılmıştı. Kara gün dostu olan kardeş Türk devletine teşekkür ediyoruz.'' dedi.

TİKA Kabil Ofis Koordinatörü Zühtü Çal ise Ramazan ayında başta salgından etkilenen aileler olmak üzere 3000 ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımında bulunduklarını, ikinci aşamada ise salgından en çok etkilenen Kabil Vilayetinin Valiliğine yine salgınla kullanılmak 10 bin litre klorin, 1000 adet koruyucu elbise ve 200 adet ilaçlama pompası teslim ettiklerini ifade etti. Bundan sonraki süreçlerde de TİKA olarak imkanlar ölçüsünde Afganistan Devleti ve halkının gelişmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Aile İşletmelerine Tarımsal Destek

TİKA’nın Balkanlar’da başlattığı nitelikli iş gücünü arttırma, ülke genelinde tarım projelerinin geliştirilmesi, gıdaya erişim ve işsizliğin azaltılması kapsamındaki Tarımsal Kalkınma Programlarının alt bileşeni Ahududu Yetiştiriciliği Projesinde Karadağlı çiftçilerin yüzü güldü. Tarım sektörü, Karadağ ekonomisinin gelişmesinde...