Haberler

08 Kasım 2021

TİKA, Cibuti’de Engellilere El Sanatları Atölyesi Kurdu

TİKA, Cibuti’de Engellilere El Sanatları Atölyesi Kurdu

Cibuti Engelli Bireylerin Kültürel ve El Sanatları Kooperatifi (CACPH) Kapasite Artırımı Projesi kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile Cibutili engelliler yararına el sanatları atölyesi kuruldu.   

Atölyenin açılış töreninde konuşan Cibuti Sosyal İşler ve Dayanışma Bakanı Ouloufa Ismail Abdo, “Kullanımı kolay, modern  ekipmanlarla donatılan bu atölyeyi engellilerin hizmetine sunduğu için TİKA’ya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne çok teşekkür ederiz. Piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda bir eğitim programı düzenleyerek, projeyi tamamlayacağız. Ayrıca, Cibuti Ulusal Engelliler Ajansı Başkanı Doualeh Said Mahamoud’a atölye alanını yenileyerek, tahsis ettiği için çok teşekkür ederiz.” dedi. 

Törende daha sonra sözü alan T.C Cibuti Büyükelçisi Salim Levent Şahinkaya, TİKA’nın 60 ülkdede 62 ofisi bulunduğunu ifade ederek, bu projenin iyi bir kapasite güçlendirme projesi olduğunu ve Kovid-19 salgınının bütün sektörleri etkilediği bu dönemde TİKA tarafından Cibuti’de ihtiyaç sahibi kesimler yararına verimli ve güzel projeler gerçekleştirildiğini belirtti.        

TİKA Koordinatörü Kutluhan Yücel de projenin konusu ve amacı hakkında bilgi vererek, “gerçekleştirilen bu projenin; kapasite artırımı, mesleki eğitim, el sanatları, turizm, gelir getirici faaliyet yaratımı ve en önemlisi engelli bireylerin güçlendirilmesi temalarına hitap eden ve bu temaları destekleyen bir faaliyet olduğunu vurgulamak isterim” dedi.  

Proje kapsamında; Cibuti Engelli Bireyler Ulusal Ajansı tarafından engelli kooperatine atölye alanı tahsis edildi. TİKA tarafından atölyenin makine, teçhizat ve sarf malzemeleri temin edildi. Projenin ikinci aşamasında ise Sosyal İşler ve Dayanışma Bakanlığı desteği ile kooperatife yeni üye olan 15 engelli birey yararına 20 gün süreli bir eğitim programı düzenlenecek.

Sonraki Haber

Cezayir’e Yenilenebilir Enerji Alanında TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Cezayir’in Tipaza vilayetinde bulunan Şerşel Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi ve PLC laboratuvarı kuruldu. TİKA tarafından yürütülmekte olan Mesleki Eğitim ve İstihdamı Arttırma Programı...