Haberler

29 Haziran 2016

TİKA Çalışanları Kabil'de 250 Ailenin İftar Sofrasına Misafir Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da hazırladığı programda dört medya kuruluşu ve bir kadın sivil toplum örgütü ile işbirliği yaparak tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelerin iftar sofrasına misafir oldu. Misafir olunan ailelere yaklaşık üç ay yetecek temel gıda ihtiyacı TİKA tarafından karşılandı ve iftar sofrasındaki günlük menü TİKA mutfağında hazırlandı.

Adı savaş ve çatışmalar ile anılan Afganistan'da milyonlarca aile açlık sınırının altında zorlu koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Ramazan ayı boyunca 250 ihtiyaç sahibi Afgan aileye barbunya, nohut, sıvı yağ, un, pirinç, makarna, şeker, çay olmak üzere her aileye 150 kiloluk gıda yardımı toplamda 38 tonluk yardımı gerçekleştirildi. Bu yardımların bir kısmı toplama merkezlerinde dağıtılırken bir kısmı da bizzat TİKA çalışanları tarafından evlere taşındı. Bu kapsamda 1500 kişinin iftarı verilirken aynı zamanda üç aylık gıdası da teslim edilmiş oldu.

Ramazan ayı boyunca her gün gerçekleştirilen bu dağıtımlar sırasında TİKA personeli, TİKA  Afganistan Koordinatörlüğünce kendi mutfağında hazırlanan geleneksel Türk lezzetlerinden oluşan iftarlıklarla ailelere konuk olundu. Programın son ziyaretlerinden birisi; 3 çocuğu ile zorlu koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışan Emine Hanımın evine yapıldı. Koordinatör Süleyman Şahin, Koordinatör Yardımcısı Gökhan Keser ve asistanlar ile birlikte Emine hanım ve çocukları Sedef ve Merve ile ve medya mensupları ile birlikte iftar açıldı.

TİKA tarafından yürütülen ramazan projeleri, Afganistan basını tarafından ilgiyle takip edildi. 

Sonraki Haber

TİKA Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları Arnavutluk’ta

TİKA ve MÜSSED işbirliğinde Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları kapsamında yola çıkan TİKA TIR’ı Makedonya ve Kosova’nın ardından Arnavutluk’taki seyircilerle buluştu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), "Gönül Coğrafyası Kültür Buluşmaları" etkinliğiyle ramazan boyunca geleneksel sahne...