Haberler

16 Mart 2021

TİKA, Çad'da Matbaa Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad Eğitim Bakanlığının kendi ders kitaplarını basabilmesi için matbaa kurdu.

TİKA tarafından Çad Milli Eğitim ve Sivil Tanıtım Bakanlığının hizmetine sunulan "İstanbul Matbaası"nın teslim törenine, Çad Milli Eğitim ve Sivil Tanıtım Bakanı Aboubakar Assidick Tchoroma, T.C. Encemine Büyükelçisi Kemal Kaygısız, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun ve TİKA Çad Koordinatörü Melih Mücahid Ateş katıldı.

Öğrencilerin sadece üçte birinin ders kitabına sahip olduğu ülkede İstanbul Matbaası sayesinde yıllık 180 bin kitap basılması hedefleniyor. Matbaanın işletilebilmesi için Çadlı 4 personele Türkiye’de eğitim verildi.

"Bu proje, iki ülkenin dostluğunun bir göstergesi"

Çad Milli Eğitim ve Sivil Tanıtım Bakanı Tchoroma, törende yaptığı konuşmada, Çad’daki öğrencilerin ihtiyaç duyduğu tüm ders kitaplarının basılacağı büyük ve tam donanımlı bir matbaa desteğinden dolayı Türkiye Devletine ve TİKA’ya teşekkür etti.

Büyükelçi Kaygısız da "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’deki Çad ziyaretinde Çadlı yetkililer, ders kitaplarının basılmasını talep etmişti. Türkiye, kitap göndermek yerine matbaa kurulmasını önermişti. Türkiye’nin bu projesi, iki ülkenin dostluğunun bir göstergesi." diye konuştu.

Tören sonrasında Çad Cumhurbaşkanı'nın eşi ve Yüce Gönül Vakfı Başkanı Hinda Deby İtno'ya, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri ve Devlet Bakanı Kalzeube Pahimi'ye nezaket ziyaretleri gerçekleştiren TİKA heyeti, mevcut projeler ve yeni iş birliği olanakları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

ÇAD Hükümeti, ders kitaplarının önemli bir bölümünü diğer ülkelerden verilen desteklerle veya sınırlı imkanlar dahilinde özel matbaalara bastırarak temin etmeye çalışıyor. Ders yılı sonunda ilköğretim öğrencilerinin kitapları toplanarak, bir alt sınıftan gelen öğrencilere tekrar dağıtılyor.

Sonraki Haber

TİKA Kamboçya’da Sel Mağdurlarına Yardım Elini Uzattı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kamboçya’da Kasım ayında meydana gelen ve 121 yerleşim birimini etkileyen sel felaketinde zarar gören 3500 aileye Gıda Paketi Dağıttı. Kamboçya’da Kasım ayında meydana gelen ve 121 yerleşim birimini...