Haberler

06 Nisan 2017

TİKA Çad’da Gönüllü Doktorlarla Şifa Dağıtmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) , Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) üyesi gönüllü doktorlarla, Çad’ın güneyindeki Mülteci Kamplarında “Gönüllü Sağlık Organizasyonunu” gerçekleştirdi.

Orta Afrika’daki iç savaştan dolayı 4 yıl önce Çad’a dönen Çad asıllı 20.666 kişinin yaşadığı Danamadja ve Kobitey Mülteci kampları Orta Afrika sınırında Başkent Encemine’ye 650 km uzaklıkta olup, bölgeye 13 saatlik bir karayolu yolculuğuyla ulaşıldı.

Gönüllü Sağlık Organizasyonu çerçevesinde TİKA koordinasyonunda AID üyesi gönüllü 8 kişilik sağlık ekibi, Danamadja ve Kobitey kamplarında yaşayan 1000 kişiyi sağlık taramasından geçirip, 780 çocuğu sünnet ederek 10 hastanın da ameliyatını yaptı.

Ayrıca söz konusu kamplara hizmet veren sağlık ocağında çalışan 14 yerel doktor ve hemşireye uygulamalı sağlık eğitimi verildi. Bu organizasyon   kapsamında 1 ton  tıbbi malzeme ve ilaç kullanıldı.

Kampların bulunduğu Gore’nin Kaymakamı Ddjanghar AUGUSTIN ve Kaymakam Yardımcısı Mahammat ASSILECK’in çocukları da sünnet edildi. Gönüllü Sağlık Organizasyonu çalışmaları zorlu kamp şartlarına rağmen dünya standartlarında uygulandı.

Gore Kaymakamı, Kaymakam Yardımcısı, Kamp Temsilcisi Annur Abdorrahman ve TİKA yetkililerinin iştirak ettiği Gönüllü Sağlık Organizasyonunda kamp sakinleri kendilerine yapılan yardımlardan dolayı TİKA nezdinde Türk halkına teşekkür etti.

Sonraki Haber

Türkiye'den Lübnan Afet Yüksek Konseyi'ne Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Lübnan Afet Yüksek Konseyi'nin (HRC) Beyrut Limanı'ndaki tesislerinin kapasitesinin arttırılmasına yönelik proje kapsamında Lübnan'a yükleme, taşıma ve paketleme ekipmanı yardımında bulundu. TİKA tarafından getirtilen ekipmanların teslimi için limanda düzenlenen törende,...