Haberler

26 Ocak 2017

TİKA Çad’da Çömlekçilik Projesini Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Çad’ın başkenti Encemine Gaoui bölgesinde çömlekçilik sanatının geliştirilmesine yönelik projeyi tamamladı.

TİKA, En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik kalkınma ve teknik yardım faaliyetleri kapsamında Afrika’da Türkiye’nin görünürlüğünü arttırmak ve ikili ilişkilerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla birçok alanda teknik işbirliği ve kalkınma projelerinden birini daha Çad’ın başkenti Encemine yakınlarındaki Gaoui köyünde hayata geçirdi.

Proje, 2015 yılında Çömlek uzmanının bölgedeki ön inceleme çalışmalarıyla başladı. 2016 Aralık ayında konteynerle Türkiye’den gerekli malzeme ve tezgâhlar getirilerek yerinde eğitim verildi.

Eğitimlere katılan 45 kişi arasında 3 erkek kursiyer de yer alıyordu. Gaoui köyündeki Çömlekçilik çalışmalarına ilk defa köyün erkeklerinden ilgi ve katılım olduğu bilgisi verildi.

Projeyle birlikte, Gaoui Kadınlar Birliği üyesi çömlekçi kadınların; hızlı ve standart üretim yapmaları, ürünlerinin daha kalite ve estetik olması, ürün yelpazesi çeşitlendirilerek gelirlerinin ve yaşam kalitelerinin artması sağlandı. Katılımcılar, hayatlarında ilk kez bu seviyede bir teknik çalışmayla karşılaştıklarını ifade ettiler.

Eğitim verilen kursiyerlerin çalışmalara katılımı ve ilgisi son derece yüksekti. Katılımcılar çalışmaları esnasında TİKA ve Türk halkına her fırsatta minnettar olduklarını belirtti. Eğitim alan kadınlar “Gaoui kadınları Türkiye ile güvenli geleceğe sahiptir” sözleriyle duygularını duvarlara yazarak ifade ettiler.

TİKA tarafından gerçekleştirilen projenin kapanış törenine, Gaoui Sultanı Hassana Abdoulaye Mohamat da katılarak TİKA ve Türkiye’ye teşekkür etti. Sultan Hassana Abdoulaye Mohamat M.Ö. 6. yüzyıldan beri sürdürülen Gaoui Köyündeki Sultanlık geleneğinin mevcut temsilcisidir.

Bölgede yüzyıllardır geleneksel yöntemlerle üretilen çömlekler ilk kez modern tekniklerle üretilmeye başlandı.

Sonraki Haber

TİKA Bişkek'e Dostluk Hastanesi İnşa Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te 51 yataklı modern bir hastane inşa ediyor. TİKA Bişkek Program Koordinatörü Evren Rutbil, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan’a bir sözü olarak Bişkek’te "Kırgız-Türk...