Haberler

01 Eylül 2012

TİKA Bosna-Hersek'te Eğitimin Her Kademesine Destek Veriyor

Bihaç, Krajina bölgesi olarak adlandırılan, idari olarak Una- Sana Kantonu’nun merkezi konumundaki ülkenin kuzeybatı ucunda Hırvatistan sınırında yer alan bir şehir. Gerek Yugoslavya zamanında gerekse de savaş sonrası dönemde ülkenin merkezine uzaklığından dolayı kamu yatırımlarını yeterli ölçüde alamamış. Nüfusunun tamamına yakın kısmı Boşnaklardan oluşuyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından şehre yönelik çalışmaların ilk adımı atıldı.

Bihadiç Üniversitesi’ne Mikrobiyoloji ve Ağaç Ürünleri Analiz Laboratuarı

Savaşan sonra Bihaç’ta kurulan ve yapılanma sürecini henüz tamamlamamış olan genç üniversitenin rektörü ve fakülte dekanları TİKA Saraybosna Program Koordinasyon Ofisine ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret sonrasında TİKA yetkilileri tarafından yapılan incelemeler sonucunda üniversiteye bağlı Sağlık Meslek Yüksek Okulu’na mikrobiyoloji laboratuarı, Teknik Fakülte’ye ise ağaç ürünleri analiz laboratuarı kurulmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. ağaç ürünleri analiz laboratuarı kurulması projeleri hem üniversite’nin akademik gelişimi açısından hem de göreli olarak geri kalmış bölgenin endüstriyel gelişimine katkı sağlamak açısından önem taşıyordu.

Yeni binasına taşınmak üzere olan Sağlık Meslek Yüksek Okulu bünyesinde kurulan mikrobiyoloji laboratuvarı ve Teknik Fakülte bünyesindeki Ahşap Ürünleri Analiz Laboratuarı TİKA tarafından kısa zamanda kuruldu. Tamamlanan laboratuarlar düzenlenen bir törenle yetkililere teslim edildi.

Bosna-Hersek’te eğitimin her kademesine destek veren TİKA, geleceğe tohum olacak bir projeyi daha gerçekleştirdi.
 

Sonraki Haber

Başbakan Erdoğan Saraybosna'da TİKA'nın Faaliyetlerinin Toplu Açılışını Yaptı

Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna Hersek’i kapsayan yurtdışı seyahatlerinin son durağı olan Bosna Hersek’te bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Saraybosna Program Koordinasyon Ofisi Koordinatörü Dr. Zülküf Oruç ve ofis çalışanlarının organize...