Haberler

14 Nisan 2017

TİKA, Bosna Hersek'te Selzedelere Yardım Elini Uzatmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan sel felakettinde Maglay Belediyesi'nde hasar gören 54 evin daha onarımını yapacak.

Bosna Hersek'te 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan sel felaketinden sonra selzedelere yardım eli uzatan TİKA, bu alandaki projelerine devam ediyor. 2014 yılından bu yana Maglay Belediyesi'nde sel felaketinden hasar gören toplam 389 evin onarımını gerçekleştiren TİKA, 2017 yılında 54 evi daha onaracak.

Proje kapsamında sel felaketinden dolayı evsiz ya da çok zor durumda kalan 54 aile için yeni ve sıcak bir yuva kurulmuş olacak. Maglay Belediyesi'nde gerçekleştrilen projelerin yanında Sanski Most ve Jepçe Belediyeleri'nde bugüne kadar toplam 101 ev onarıldı. Bu şekilde onarılan ev sayısı 544 oldu. 2014 yılında meydana gelen sel felaketinde evsiz kalan emekli Adem Mehinagiç, 'Maglay'da bulunan ve Türklere ait olan Natron Hayat şirketinde uzun yıllardır çalıştım ve birçok tasarrufun yapılmasına sebep oldum. Şimdi ise Türk kardeşlerim bana yardım ediyor. Bundan dolayı ve yeni eve kavuşacağım için çok mutluyum' dedi.

Maglay Belediye Başkanı Mirsad Mahmutagiç, Türkiye Cumhuriyeti'nin TİKA eliyle Maglay'da gerçekleştirdiği projeler için kardeş Türk halkına teşekkürlerini dile getirerek 54 evin onarımı projesinin başladığından dolayı memnuniyet ifadelerini kullandı. Mahmutagiç, ''Türkiye ile Maglay'ı bağlayan Osmanlı ortak kültür-tarihsel mirasının yanında Maglay'ın can damarı ve Türklere ait olan Natron Hayat fabirkası da bağlarımızı pekiştirmektedir. Ayrıca, TİKA'nın 2014 yılındaki sel felaketi esnasında Maglay'a ulaştırmış olduğu insani yardım malzemeleri ve tamir ettiği evler halklarımız arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını daha da güçlendirdi'' dedi.

54 Evin Tamıratı Projesi'nin 2017 yılı Ağustos ayında tamamlanması öngörülüyor.

Bosna Hersek'te 2014 Yılında Meydana Gelen Sel Felaketi

Bosna Hersek’te 2014 yılında yaşanan aşırı yağışlar son 120 yılın en büyük sel felaketini beraberinde getirdi. Yağışlarla birlikte meydana gelen heyelanlar ve sonrasında meydana gelen mayın hareketleri yaşanan trajediyi daha da ağırlaştırdı. Özellikle Bosna ve Sava ırmaklarının hinterlandında kalan şehirler tamamen sular altında kaldı. Ülke nüfusunun yaklaşık yarısı söz konusu afetten etkilendi. 

Sonraki Haber

TİKA'dan "Hun Türk Kurultayı Oluşumu ve Amacı" Konferansı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından “Hun-Türk Kurultayı Oluşumu ve Amacı” başlığı altında Macar Turan Vakfı Başkanı Andras Zsolt Biro’nun katılımıyla bir konferans düzenlendi. TİKA tarafından düzenlenen "Hun Türk Kurultayı Oluşumu ve Amacı"...