Haberler

12 Kasım 2021

TİKA Bosna Hersek’te Arama Kurtarma Eğitimlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde 25-31 Ekim 2021 tarihleri arasında Doğada Arama Kurtarma Eğitici Eğitimi ve 1-6 Kasım 2021 tarihleri arasında Kentsel Arama Kurtarma Temel Eğitimi düzenlendi.

2019 yılından bu yana Bosna Hersek’te düzenlenen arama kurtarma eğitimlerinin devamı niteliğinde Ilidža bölgesinde düzenlenen eğitimlere ülke genelinde faaliyet gösteren beş farklı arama kurtarma ekibinden toplam 54 kişi katıldı.

Eğitim sürecinde katılımcılara doğada arama kurtarma ekip organizasyonu, doğada ilk yardım bilgisi, iple iniş yöntemleri, sabit ip hatları oluşturma ve ilerleme, palanga sistemi oluşturma, az eğimli arazide sedye indirme ve çıkarma, çok eğimli arazide kazazede indirme ve çıkarma, eğimli ve düz havai hat oluşturma, haberleşme zinciri, operasyon hazırlığı, olay yerine intikal ve yerleşim, enkaz bölgesindeki güvenlik önlemleri ve acil durum sinyalizasyon bilgisi, arama kurtarma teknikleri ve çalışma alanı triyajı gibi birçok alanda teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Eğitimler sonrasında kursiyerlerin katılımı ile Igman Dağı’nda iki büyük tatbikat gerçekleştirilerek başarılı olan kursiyerlere düzenlenen program ile sertifikaları verildi. Sertifika programına T.C. Bosna Hersek Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Arama ve Kurtarma Daire Başkanı Samir Huseinbasiç, İHH Afet Akademisi Koordinatörü Erdal Altıntaş ve TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal katıldı.

T.C. Bosna Hersek Büyükelçisi Sadık Babür Girgin; afetler karşısında zor durumda kalmış insanların hayatını kurtarmaktan, onlara yardımcı olmaktan daha kıymetli bir şeyin olmadığını ifade ederek, bu uğurda sahada görev yapan ve hayatlarını tehlikeye atan arama kurtarma ekiplerini tebrik etti. Yaşanan afetlerin sunulan eğitimlerin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Girgin, Türkiye’nin de afetlerden etkilenen bir Balkan ülkesi olduğunu ve bu alanda sahip olduğu bilgi ve tecrübeyi dost Bosna Hersek ile paylaştığını belirtirken tecrübe paylaşımına imkân veren TİKA ve İHH Afet Akademisine teşekkürlerini iletti.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı Arama ve Kurtarma Daire Başkanı Samir Huseinbasiç, Türkiye tarafından 2019 yılından beri sahada aktif olarak görev yapan arama kurtarma ekiplerine yönelik devam eden eğitimlerin çok değerli olduğunu ve bu alanda ilk olan eğitici eğitimlerinin tamamlanmasının Türkiye’nin sergilediği gayretin ilk meyvesi olması bakımında önemli olduğunu vurguladı. Farklı ekiplerin bir araya getirildiği eğitimler sayesinde ülke genelinde bir koordinasyonun sağlandığını ve ortak uygulamalar ile müdahale koordinasyonunun artırıldığına dikkat çekti. Sunulan destekten dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini sundu ve ortak eğitimlerin devam etmesi yönündeki arzusunu dile getirdi.

İHH Afet Akademisi Koordinatörü Erdal Altıntaş, afetlerin ülke sınırlarını tanımadığını ve sonuçlarından herkesin etkilendiğini belirtti. Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği sonucu ortaya çıkabilecek büyük felaketlere karşı yapılan geniş katılımlı bu tür eğitimlerin önemli katkı sunacağına inandığını ifade etti. Altıntaş, gerçekleştirilen eğitimi organize eden TİKA ve Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlayan tüm katılımcılara teşekkür etti.

TİKA Saraybosna Program Koordinatörü Muhammed Ünal, afet ve acil durumlara karşı müdahale kapasitesinin geliştirilmesi ve sahada görev yapan ekipler arasında koordinasyonun sağlanması kapsamında yapılan eğitimin çok önemli olduğunu belirtti. Ünal, Bosna Hersek’in acil durumlara karşı hazırlıklı olması ve insan gücünün geliştirilmesi konularına TİKA olarak önem verdiklerini ve Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinin aktarılmasına yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlere devam edileceğini belirtti.

Eğitim programına katılan kursiyerler 6-7 Kasım 2021 tarihlerinde Bosna Hersek genelinde etkili olan yağışlar nedeniyle ortaya çıkan sel felaketinde aktif olarak yer almış ve arama kurtarma faaliyetlerine katıldılar.

Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Bosna Hersek’in arama kurtarma alanında yerel kapasitesinin artırılması amacıyla kentsel arama kurtarma ve suda arama kurtarma eğitimlerine devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Hastanesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kazakistan'ın Türkistan kentinde faaliyet gösteren Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin tıp fakültesi hastanesine tıbbi malzeme desteğinde bulundu.  TİKA'nın Ekipman Desteği Projesi kapsamında Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi...