Haberler

22 Nisan 2022

TİKA Bosna Hersek’e Sığınan Ukraynalı Göçmenlere Destek Sağladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), savaş sebebiyle Bosna Hersek’e sığınan 200 Ukraynalı aileye gıda ve hijyen malzemelerinden oluşan yardım paketleri ulaştırdı. 

Bosna Hersek’e sığınan Ukraynalı ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda TİKA tarafından 200 aileye gıda ve hijyen destek paketleri ulaştırıldı.

Gıda paletlerinin teslimi sırasında duygularını ifade eden Ukraynalı aileler; Türkiye’nin savaşın başından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yürüttüğü diplomatik girişimler ve barış çabalarından ötürü teşekkürlerini ilettiler.

Zor zamanlarında gösterilen samimi çabanın kendileri için çok değerli olduğunu söyleyen aileler, İstanbul’da yürütülen müzakerelerin yakın zaman içinde sonuçlandırılması ve masum Ukrayna vatandaşlarının kurtarılması için dua ettiklerini belirtti.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan savaş nedeniyle kadın ve çocuklar komşu ülkeler başta olmak üzere güvenliklerini sağlamak için ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştı. Birleşmiş Milletler verilerine göre saldırının başlangıcından bu yana yaklaşık 4 milyonun üzerinde Ukraynalı ülkesini terk etti. Yerlerinden edilenlerin sayısı ise 10 milyonu aştı.

Bosna Hersek’e sığınan Ukraynalı sayısı ise 200 aileye yaklaştı. Genelde kadın ve çocuklardan oluşan aileler Bosna Hersek Kızılhaç’ının koordinasyonunda ülkenin çeşitli noktalarındaki misafirhane, otel ve evlere yerleştirildi. Yakın zaman önce Bosna Hersek tarafından Ukrayna’dan gelenlerin tanınmasından ötürü mevcut sayısının artacağı düşünülüyor.

Bosna Hersek’e gelen Ukraynalı mülteciler ilk etapta Federasyona bağlı Hersek Neretva kantonunda bulunan Čitluk Belediyesi altındaki Bijakovići ve Međugorje kasabalarına yerleştirildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Pan Afrika Müslüman Gazeteciler Derneğine Kapasite Arttırım Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Uganda’da faaliyet gösteren Pan Afrika Müslüman Gazeteciler Derneğine (PAMOJA) ekipman bilgisayar, mikrofon, kamera ve yan parçalarından oluşan teknik ekipman desteği sağlandı. TİKA Kampala ofisinde gerçekleşen teslim törenine PAMOJA Derneği...