Haberler

10 Kasım 2015

TİKA, Bişkek’teki Atatürk Parkı’nda Çevre Düzenlemesi Yaptı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1995 yılından bu yana büstünün yer aldığı parkın giriş kısmında çevre düzenlemesi yaptı.

TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği denetiminde, kentin güneyindeki Cerrah Prof. Dr. İsa Ahunbayev Caddesi'nde yer alan Atatürk Parkı’nın giriş kapısı, parkeleri, çöp kutuları, oturma grupları, Atatürk büstünün kaidesi ve ışıklandırma yenilendi; büstün etrafındaki alan yapay çimle kaplandı.

Çevre düzenlemesi yapılan park, Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı dolayısıyla düzenlenen anma programının ardından düzenlenen törenle Büyükelçi Metin Kılıç ve Bişkek Belediye Başkanı Kubanıçbek Kulmatov tarafından açıldı.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Seyit Ali Avcu, yaptığı açıklamada, “Burası Bişkek’in en büyük parklardan biridir. Buraya çok sayıda vatandaş, çocuklarıyla geliyorlar. Törenler ve kutlamalar yapılıyor. Atatürk Parkı’nın iyi görünmesi bizim için prestij meselesidir. Bu nedenle bu parkın çevre düzenlemesini yaptık” dedi.

Bişkek’teki 74 hektarlık parkta 40 tür ağaç bulunuyor.

Parkın girişinde Atatürk’ün büstü ve parkın ortasında da Sovyet-Afgan savaşında hayatını kaybedenlerin anısına yapılan anıt yer alıyor.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Ekler   

Sonraki Haber

TİKA'nın Azerbaycan'da Hazırlattığı Kamu Spotu Ödül Kazandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Azerbaycan’da başlatılan Aile Değerlerinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında hazırlanan kamu spotu ödül kazandı. Azerbaycan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda...