Haberler

18 Aralık 2017

TİKA Başkanı Serdar Çam Özbekistan'da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, beraberindeki heyetle temaslarda bulunmak üzere geldiği Özbekistan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Özbekistan temaslarına Özbekistan Dış Ticaret Bakanı Hocayev’i ziyaret ederek başladı. Hocayev, görüşmede, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Türkiye'ye resmi ziyaretini hatırlatarak, uzun bir aradan sonra iki ülke arasında yapılacak çok iş bulunduğunu ve amaçlarının bu iş birliğini daha da geliştirmek olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin bugün 1,2 milyar dolar olduğunu ve bunun taraflar arasındaki potansiyeli yansıtmadığını kaydeden Hocayev, "Özbekistan ile Türkiye arasındaki dış ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak istiyoruz." dedi.

Türkiye ile çeşitli alanlarda iş birliği yaparak taraflar arasındaki ticaret hacmini daha da arttırmak istediklerinin altını çizen Hocayev, Özbekistan'ın da bu noktada mevcut tüm imkanları kullanmaya hazır olduğunu bildirdi. Hocayev, "Türkiye, ticaret ve dış ticaret konularında birçok ülkeye örnek olabilecek bir ülke konumuna gelmiştir." diye konuştu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ise TİKA'nın her zaman Özbekistan ile ilişkileri geliştirmek istediğini dile getirerek, "Bizler, TİKA olarak her zaman yanınızdayız. Elimizdeki tüm imkanları, siz kardeşlerimizle paylaşmaktan büyük mutluluk duyarız." ifadelerini kullandı.

Bu toprakların, Büyük İpek Yolu'nun, ticaret yolların merkezi olduğunu anımsatan Çam, iki ülkenin ticaret hacmini artırmak için çok çalışmak gerektiğini vurguladı. TİKA Başkanı Serdar Çam, seyahat kapsamında, Yabancı Yatırımlar Devlet Komitesini ziyaret ederek komite Başkanı Azim Ahmadhocayev ile bir araya geldi.  Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ve TİKA Taşkent Program Kordinatörü Ali İhsan Çağlar'ın da hazır bulunduğu görüşmede konuşan Çam, Özbekistan'ın kendileri için "ata yurt" olduğunu dile getirdi.

Ahmadhocayev, iki ülke cumhurbaşkanlarının görüşmelerinin Özbekistan-Türkiye ilişkilerinde yeni sayfa açtığını kaydederek, bu yeni sayfada TİKA’nın tecrübelerinden istifade etmek istediklerinin altını çizdi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet görüşmelerin ardından TİKA Taşkent Koordinatörlüğü’nü ziyaret etti.

Ülkedeki temasları kapsamında TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov ile görüştü. Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'in de katıldığı görüşmede, Kamilov, TİKA’nın iki ülke arasındaki ilişkilere büyük katkı sağladığını belirtti. Görüşme sırasında Kamilov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat çabaları sonucunda günümüzde ikili ilişkilerin yeni stratejik iş birliği düzeyine çıkarıldığını belirtti.

Kamilov, Özbekistan'ın uzun yıllardan beri TİKA ile çok verimli bir iş birliği içerisinde olduğunu kaydederek, Çam'ın bu ziyaretinin çok verimli geçeceğini umut ettiğini ve bunun için yeterince sebeplerin olduğunu vurguladı. Kamilov, iki ülke ilişkilerinde yeni sayfanın açıldığını, son olarak Mirziyoyev'in Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında elde edilen mutabakat kapsamında iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik geniş kapsamlı yol haritasının hazırlandığını dile getirdi.

Geçen 25 yıl boyunca Özbekistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerde inişli-çıkışlı dönemlerin olduğunu, bazı durgunluk döneminin de yaşandığını anımsatan Kamilov, "Mirziyoyev ve Erdoğan'ın bizzat çabaları sonucunda günümüzde ikili ilişkiler yeni stratejik iş birliği düzeyine çıkarıldı. Geçmişteki ve günümüzdeki ilişkileri mukayese edecek olursak farkı şöyle; günümüzde artık geniş kapsamlı ve derin içerikli gündemi birlikte hazırlıyoruz. İş birliği gündeminde siyasi, ekonomik ve diğer alanlardaki ilişkileri ele alıyoruz. Kültürel-insani alanlarda yeni iş birliği ilişkileri kurduk." dedi.

Eğitim İş Birliği

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, Özbekistan Çalışma ve İstihdam Bakanı Aktam Hayitov'u da ziyaret etti. Görüşme sırasında Hayitov, bu ziyaretin, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in Türkiye ziyareti sırasında elde edilen mutabakatların hayata geçirilmesi için iyi bir fırsat oluşturacağını kaydetti. Hayitov, Çalışma ve İstihdam Bakanlığı uzmanlarının Türkiye'de eğitimi konusunda TİKA ile iş birliği yapabileceklerini belirterek, bu çerçevede gelecek seneden itibaren bakanlık çalışanları ve uzmanlarını meslek içi eğitim için Türkiye'ye göndermek istediklerini dile getirdi.

Hayitov, ayrıca TİKA'dan ülkenin Taşkent ve Semerkant şehirlerinde lokanta, turizm, otelcilik, tekstil ve bilişim teknolojileri alanlarında Özbek vatandaşlara meslek öğretme merkezlerini oluşturma konusunda destek istediklerini ifade ederek, "Türkiye, bu alanlarda çok büyük deneyime sahip bir ülke" diye konuştu.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan'da kendilerini ikinci evinde hissettiklerini vurgulayarak, Özbekistan'da böyle genç ve dinamik bir kadro ile karşılaşmalarının kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi. Bu topraklara özel bir ilgisinin olduğunu ve her gelişinde büyük bir heyecan duyduğunu dile getiren Çam, büyük bir geçmişe sahip, dünyaya her alanda medeniyetin bütün parçalarını aktarmış olan devletin ve bölgenin hizmetinde olmaktan ayrıca mutluluk duyduklarını belirtti.

İki kardeş ülke cumhurbaşkanlarının çok yakın bir şekilde iş birliğine katkı vermelerinin önemini vurgulayan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan'ın önem verdikleri ve katkı sağlamak istedikleri ülkelerden biri olduğunu kaydetti. Çam, istihdamın artırılması, insan kaynakları potansiyelinin geliştirilmesi ve Türkiye ile iş birliklerini yapılması konusunda önemli katkılar sağlayabileceklerini belirterek, bu iş birliği projelerini 2018 yılından başlayarak hayata geçirmelerinin mümkün olduğunu vurguladı.

Sağlık Alanında İş Birliği 

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ülkedeki temasları kapsamında ayrıca Sağlık Bakanı Alişer Şadmanov ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Şadmanov, Türkiye ile ilişkilerinin hızla gelişmekte olduğunu kaydederek, iki halkın dili, dini ve tarihinin de bir olduğunu vurguladı.

Şadmanov, ülkede tıp alanında çok önemli değişimlerin gerçekleştiğini belirterek, "Türkiye, tıp alanında büyük deneyim ve tecrübeye sahip olan, son yıllarda büyük ilerleme kaydeden bir ülke. Bundan dolayı Türkiye'deki tıp, tıbbi organizasyon ve finansmanlığı meselelerini merak ediyoruz" diye konuştu. Bakan Şadmanov, bu ziyaretin ikili ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek, "Türkiye'den tıp alanında, tıp eğitimi alanında öğreneceğimiz çok şey var." dedi.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam da Türkiye ve Özbekistan arasında TİKA vasıtasıyla yapılan birçok sağlık projesinin bulunduğunu hatırlatarak, Mirziyoyev'in Ankara'ya gerçekleştirdiği ziyaretiyle gelişen süreçte pek çok çalışmaya birlikte imza atmayı umut ettiklerini belirtti. TİKA'nın sağlık ve tıp alanlarında Özbekistan ile her türlü iş birliğine hazır olduğunu vurgulayan Çam, özellikle tecrübelerin ve metotların paylaşılması, seminerler ve diğer etkinliklerin düzenlenmesi konusunda 2018 yılından itibaren 2-3 yıllık bir iş birliği programı yapmak istediklerini belirtti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, ayrıca Özbek ve Türk doktorların katılımıyla üçüncü bir ülkede ortak sağlık projelerinin hayata geçirebileceklerini belirterek, böylece ata yurdu Özbekistan'ın sağlıkla ilgili çalışmalarını diğer ülkelere tanıtmanın mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

Resmi görüşmelerin ardından Özbekistan 24 kanalında TİKA’nın Özbekistan’da eğitim, sağlık, kültür gibi pek çok alanda gerçekleştirdiği projelerini anlattığı programa konuk olarak katılan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet ilk gün temaslarını T.C. Taşkent Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek tamamladı. 

Sonraki Haber

Deprem Yaralarını Sarmaya Çalışan Meksika’ya TİKA’nın Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Meksika’da depremlerden en çok etkilenen bölge olan Oaxaca’da oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda, iki adet acil müdahale ambulansı desteği sağlandı. 7 Eylül 2017 günü, Meksika'nın güneybatı sahili açıklarında 8.2...