Haberler

04 Nisan 2023

TİKA Başkanı Kayalar: "Doğal Afetlerde, Uluslararası Düzeyde İş Birliği Çok Değerli Hale Geldi"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, İletişim Başkanlığı’nda düzenlenen Doğal Afetlerde Uluslararası İşbirliği ve Dayanışma Paneli’ne katıldı. Burada konuşma yapan Kayalar, doğal afetlerde uluslararası düzeyde iş birliğinin çok değerli hale geldiğini kaydetti.

Doğal Afetlerde Uluslararası İşbirliği ve Dayanışma Paneli, İletişim Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye'nin 6 Şubat'ta "asrın felaketi" olarak nitelendirilen ve dünya tarihinin de en büyüklerinden olan depremleri yaşadığını anımsatarak, 11 ili etkileyen bu afetlerde 50 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, 313 binden fazla bina ve 893 bin bağımsız bölümün kullanılamaz hale geldiğini ifade etti.

Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine başsağlığı dileyen Altun, devlet olarak depremin ilk anlarından itibaren hızlı ve etkin bir koordinasyonla deprem bölgesindeki insanların yanında olduklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en başından bu yana afet sonrasındaki müdahale ve yardım faaliyetlerini bizzat koordine ettiğini kaydeden Altun, başta AFAD, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Kızılay ve sağlık personeli olmak üzere kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşlarının ve milletin tam manasıyla bir seferberlik durumuna geçtiğini bildirdi.

"Doğal afetlerde, uluslararası düzeyde iş birliği çok değerli hale geldi"

TİKA Başkanı Serkan Kayalar panelde yaptığı konuşmasına, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyerek başladı.

Doğal afetlerde, uluslararası düzeyde iş birliğinin çok değerli hale geldiğini belirten Kayalar, "Ülkemiz, özellikle 2000'li yılların başından itibaren tüm kurumlarıyla kapasite inşa etmeye devam etmekte ve birikimlerini TİKA ve benzeri kurumlarla dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaktadır. 30'uncu yılını geride bırakan, 60 ülkede 62 ofisi bulunan TİKA, kalkınma iş birliği alanında proje ve faaliyetleriyle ülkemizin uluslararası insani diplomasisine katkı sağlamaktadır." diye konuştu.

Kayalar, TİKA'nın yurt dışında yaşanan doğal afetlerdeki insani yardımlarına ilişkin, "Geçtiğimiz yıllarda, Meksika, Arnavutluk, Sırbistan, Güney Sudan, Moğolistan, Tanzanya, Kamboçya, Kolombiya ve Pakistan gibi birçok ülkede yaşanan doğal afetlerde, Türkiye insani sorumluluk bilinciyle hareket etmiş, Haiti gibi uzak bir coğrafyada dahi yardım elini uzatan ilk ülke olmuştur." bilgisini verdi.

“Ülkemizin deprem yaralarının sarılmasında eşine az rastlanır bir uluslararası dayanışmaya dönmüştür”

Farklı coğrafyalardaki yardım faaliyetlerinin, Türkiye'yi dünyanın vicdanı haline getirdiğini dile getiren Kayalar, "Öyle ki bu kıymetli çabalar bir boyutuyla karşılıksız kalmamıştır. Ülkemizin deprem yaralarının sarılmasında eşine az rastlanır bir uluslararası dayanışmaya dönmüştür. Ülkemizin uluslararası yardım çağrısına 100'ün üzerinde ülkeden yardım teklifi gelmiş, ilk andan itibaren kurtarma ve insani yardım faaliyetleriyle muazzam bir işbirliği ve dayanışma ortaya konmuştur." dedi.

Türkiye'ye ulaştırılan yardımların arkasında, değerli hikâyeler olduğunu belirten Kayalar, bu yardımların zor günlerde dostluğun bir nişanesi olarak çok anlamlı olduğunu vurguladı. Kayalar, bu yardımların arka planında Türkiye'nin yıllardır ihtiyaç sahibi coğrafyalara "az veya çok" demeden koşmasının ne kadar etkili olduğunun görülebileceğini dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan'da Tekstil Geliştirme Merkezi kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektöründeki tecrübelerini paylaşmak amacıyla Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Tekstil Geliştirme Merkezi kurulmasına destek oldu. TİKA, ülkedeki Türkiye Mezunları Derneği ve Kırgızistan Avrasya İş Kulübü...