Haberler

07 Şubat 2017

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Güney Afrika'da Ulema Konseyi ile Görüştü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, Güney Afrika Müslüman Ulema Konseyi'ne Fetullahçı Terör Örgütü'nü (FETÖ) anlattı.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Güney Afrika Ulema Konseyi Merkezi'nde yaptığı konuşmada, ülkedeki FETÖ okullarına dikkati çekerek, "Güney Afrika'da, Türkiye devletinin bir parçası olarak gösterilen okulların Türkiye ile hiçbir ilgisi yoktur." dedi. Dünyadaki FETÖ okullarının Maarif Vakfına devredileceğini belirten Çam, örgütün okullar sayesinde bulunduğu ülkelerde emniyet, yargı ve siyasete sızdıklarını söyledi.

Konsey'e çağrıda bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, "Biz birlikte çalışabiliriz ve birbirimizin tecrübelerinden faydalanabiliriz." diye konuştu. Çam, Türkiye ile Güney Afrika arasındaki ilişkilerin daha da artacağına işaret ederek, yakında Cape Town'da TİKA ofisinin açılacağı bilgisini paylaştı. Bu arada Çam, Güney Afrika Ulema Konseyi temsilcilerini, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüşmeye davet ederek, şunları söyledi: "Onlar 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulundular ve hedefleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmekti. Darbe girişiminde, Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladılar. Yıllarca Türkiye'de yargı ve emniyet sistemini ele geçirmek için çalıştılar. Bu yapı, tarihteki haşhaşilerin günümüzdeki halidir. 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin Genelkurmay Başkanı'nı ve birçok devlet görevlisini yakaladılar ve el koydular ama darbe girişiminde başarısız oldular."

"Recep Tayyip Erdoğan'a dua ediyoruz"

Güney Afrika Müslüman Ulema Konseyi Başkanı İrfan Abrahams da Türkiye'yi yakından takip ettiklerini belirterek, "Recep Tayyip Erdoğan'a dua ediyoruz." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin çok zor bir süreçten geçtiğinin farkında olduklarını bildiren Abrahams, "Türkiye, Suriye'deki iç savaştan kaçan 3 milyondan fazla sığınmacıya yardım ediyor ve bunu buradaki Müslümanlar olarak yakından takip ediyoruz." dedi. Abrahams, "Biz Müslüman Ulema Konseyi olarak TİKA ile daha yakından çalışabiliriz." görüşünü paylaştı. Görüşmeye Müslüman Ulema Konseyi'nden İkinci Başkan Şeyh Riad Fataar, eski Başkan Şeyh Ebrahim Gabriels, Şeyh Moosa Titus ve Mevlana Abdul Khali de katıldı. Görüşme sonrası heyettekilerle fotoğraf çektiren Çam, Abrahams'a İstanbul manzaralı porselen tabak hediye etti.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam Namibya’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam  Namibya Büyükelçiliğinde düzenlendiği basın toplantısında TİKA'nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye'nin Namibya Büyükelçiliğinde düzenlendiği basın toplantısında TİKA'nın faaliyetleri hakkında...