Haberler

06 Mayıs 2017

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam “Amacımız Bölge Halkının Kendi Kültürünü Koruması”

Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi'ndeki soydaşlara eğitim, sağlık, kültür ve altyapı alanında destek veren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bölgeye Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Kompleksi yapacak. Başbakan Binali Yıldırım'ın Moldova ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi ziyaretine eşlik eden TİKA Başkanı Serdar Çam, kurumun bölgedeki faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

TİKA'nın destekleriyle 4. Dünya Gökoğuz Kongresi'nin yapıldığını ifade eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, geçtiğimiz yıl da aynı yerde Dünya Türk Halkları Kongresi'nin düzenlendiğini anımsattı. TİKA Başkanı Çam, düzenlenen bu kongrelerle, dünyadaki Türklerin bir araya gelmesine, birbirleriyle tanışmalarına, kültürlerin aktarımına vesile olmaya çalıştıklarını belirtti. 

TİKA'nın esas olarak kalkınma alanında faaliyet gösterdiğini anlatan TİKA Başkanı Çam, "Yaklaşık 25 yıldır Türkiye olarak, başta TİKA olmak üzere pek çok kuruluşumuzla 330 milyon dolarlara varacak şekilde 300'ün üzerinde projeye destek olduk. Buradaki, kütüphanenin, üniversitenin, televizyon ve radyonun ihtiyaçlarının karşılanması, televizyon stüdyosunun kurulmasına katkı sağladık. Gökoğuzca yayınların yapılmasına katkı sağladık." diye konuştu. TİKA Başkanı Çam, Gökoğuz Yeri'nde yaşayanların ana dillerini unutmamaları için çalışmalar yaptıklarını, çocuklara yönelik ana dilde masal kitapları hazırladıklarını söyledi. Bölgenin altyapısının güçlendirilmesi için de projeler üretildiğini aktaran Çam, Vulcaneşti ve Çadır Lunga'da su tesisatı projelerinin yapıldığını dile getirdi. Yaşanan sel felaketi nedeniyle evleri hasar görenlerin evlerini onardıklarını, evi tamamen yıkılmış olanlar için 15 aileye bir apartman yapıldığını söyleyen TİKA Başkanı Çam, şunları kaydetti: "Apartman sahiplerine tapularını vereceğiz. Sel felaketlerinin önlenmesi için dere ıslahına yönelik çalışmalar yapılıyor. Komrat merkezli devlet hastanesi yeniden yapılacak. Sağlık konularında bölge çok daha güçlü olacak. Göz kliniğimiz tamamlandı. Çok sayıda kreşe ihtiyaç oluyor. O kreşlerin yenilenmesiyle ilgili çalışmalar var. Bu konuda hem Moldova hem de Gökoğuz Yeri'nden gelen talepleri karşılıyoruz. Kişinev'de Anne Çocuk Sağlığını Koruma ve Bilimsel Araştırma Enstitüsü Rehabilitasyon Ünitesi'nin açılışını bugün yaptık. Buna benzer pek çok alanda çalışmalarımız devam ediyor."

TİKA Başkanı Çam, yer tahsisinin ardından geniş bir alana Recep Tayyip Erdoğan Eğitim Kompleksi kuracaklarını belirterek, "Lise seviyesinde kız ve erkek yurtlu, spor tesisli bir kompleks olacak. Amacımız bölge halkının kendi kültürünü, dilini koruması ve gelecek nesillere aktarması. Eğitim konusunda Gökoğuz Türklerinin ihtiyaçlarının karşılanması sağlanacak." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla TİKA'nın nerede ihtiyaç varsa orada olmaya çalıştığını vurgulayan Çam, özellikle Türk boylarını çok önemsediklerini ifade etti.

https://www.youtube.com/watch?v=xORrUbjVmG8

Sonraki Haber

Komrat Süleyman Demirel Kreşi Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş Tarafından Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moldova’nın Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’nde donanım desteğinde bulunulan Komrat Süleyman Demirel Kreşi Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmed Mehdi Eker, TİKA Başkanı Dr....