Haberler

27 Kasım 2023

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, “Bosna Hersek Kültür Günleri”ne Katıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği, "15. Bosna Hersek Kültür Günleri" kutlamaları TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik’in katılımıyla Hırvatistan'da düzenlendi.

Etkinlik, Bosna Hersek'te 25 Kasım 1943'te gerçekleştirilen Ulusal Kurtuluş Anti-Faşist Konseyinin (ZAVNOBİH) ilk oturumundan beri kutlanan "Devlet Günü"nün 80. yılı ve Zagreb Boşnak Azınlık Konseyinin (VBNMGZ) kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla organize edildi.

TİKA desteğiyle VBNMGZ tarafından gerçekleştirilen etkinliğe, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Bosna Hersek'in Zagreb Büyükelçisi Elma Kovacevic Bajtal, Aliya İzetbegoviç Vakfı Başkanı Faris Nanic, VBNMGZ Başkanı Armin Hodzic ve vatandaşlar katıldı.

Büyükelçi Kıran, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ve TİKA'nın Hırvatistan'da önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunlardan birinin de "Bosna Hersek Kültür Günleri" kutlamalarına verdiği destek olduğunu söyledi.

Bosna Herseklilerin Hırvatistan'da huzur ve barıştan yana olduğuna işaret eden Kıran, programın hayırlı olmasını temenni etti.

"TİKA ve Türkiye, küresel barışa ve istikrara katkı sağlıyor"

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik ise "TİKA ve Türkiye, bir yandan kriz bölgelerine acil ve insani yardım yaparken diğer yandan uyguladığı projelerle küresel barışa ve istikrara katkı sağlıyor." dedi.

Hırvatistan'da 116 projeyi hayata geçirdiklerini bildiren Çevik, Bosna Herseklilerin sahip oldukları değerlerle dünya barışına önemli katkı sağladığını kaydetti.

Farklı etnik unsurların birlikte yaşama kültürünün gelişmesine katkı sağlayan Hırvatistan'a teşekkür eden Çevik, VBNMGZ​​​'nin kuruluşunun 20. yılını ve Bosna Hersek Devlet Günü'nü kutladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekat Bölgesinde Tarımsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Fırat Kalkanı Harekat bölgesinde tarımsal üretimin desteklenmesi amacıyla 25 ton sertifikalı arpa tohumu dağıtımı gerçekleştirdi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 2020 yılında yayınlanan Suriye Raporuna göre çatışma,...