Haberler

02 Mart 2020

TİKA Bangladeş’te Teknoloji Enstitüsü Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülkenin en kuzeyinde bulunan ve yoksul halkın yoğun olarak yaşadığı Lalmonirhat kentinde “Bangladeş-Türk Teknoloji Enstitüsü” açtı.

Enstitünün açılışı, Bangladeş Posta, Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Zunaid Ahmed Palak, Türkiye Büyükelçisi Sn. Mustafa Osman Turan, TİKA Bangladeş Koordinatörü Dr. İsmail Gündoğdu ve bölge milletvekili ve eski Bangladeş Eğitim Bakanı Motahar Hossain’nin katılımları ile gerçekleşti.

Projeden dolayı TİKA’ya teşekkür eden Palak, konuşmasında; “Bu tür projeler sayesinde gençlere ve bölge halkına meslek öğretileceği için çok memnunuz. Burada herkese balık vermek yerine, balık tutulması öğretilecek” ifadelerini kullandı. Buna benzer projelerde TİKA ile diğer şehirlerde de işbirliği yapmak istediklerini belirten bakan, binaya hızlı internet hattı çekilmesi için talimat vererek binaya iki kat daha çıkılması için bütçe ayıracaklarını açıkladı. 

Törende konuşan Türkiye Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Türkiye-Bangladeş dostluğunun eskilere dayandığını ve iki ülke arasında dostluğu daha da artıracak böylesi bir açılışa katılmaktan çok memnuniyet duyduğunu ifade etti. 

TİKA Bangladeş Koordinatörü Dr. İsmail Gündoğdu ise yaptığı açıklamada, Bangladeş halkının milli mücadeleye gönderdiği yardımları Türk halkının hiç unutmadığını, bu enstitünün Türk halkının kardeş Bangladeş halkına bir hediyesi olduğunu belirtti.

TİKA tarafından yaptırılan teknoloji binasında, gençlere temel bilgisayar ve ofis araçları kullanımı, web site dizayn ve programlama gibi kursların yanı sıra, kadınlara yönelik tekstil işçiliği kullanımı dersleri verilmesi planlanıyor.      

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Biyelo Polye Devlet Hastanesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Karadağ’ın Sancak Bölgesi Biyelo Polye şehrinde bulunan Devlet Hastanesinin ameliyathane bölümünü yenileyerek donanım desteğinde bulundu. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Karadağ’ın Sancak Bölgesindeki Biyelo Polye (Akova) şehrinde bulunan 148...