Haberler

06 Kasım 2023

TİKA, Bangladeş’te Gerçekleştirdiği Sağlık Projelerine Bir Yenisini Ekledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş’in Sylhet şehrinde donanım desteği verilen Osman Mia Merchant Anne ve Çocuk Hastanesi törenle hizmete açıldı.

Açılış töreni, başkent Dakka’ya 200 km’lik bir mesafede yer alan Sylhet şehrinde düzenlendi. Şehir merkezinde yaşayan 700.000 insanın sağlık ihtiyacına hitap etmesi için Sylhet Belediyesi tarafından inşa edilen ve TİKA’nın anestezi makinası, röntgen cihazı, biyokimya makinası, hücre sayım makinası, ultrason makinası, EKG makinası, ameliyathane masası ve ameliyathane ışığı gibi tıbbi cihazlarla donattığı hastanenin açılışına TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Sylhet Belediye Başkanı Ariful Haque Choudhury, TİKA Bangladeş Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri, Sylhet İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ve hastane sorumluları katıldı.

Sylhet Belediye Başkanı Ariful Haque açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye’ye ve TİKA’ya hastanenin tam teşekküllü bir hale gelmesi için yapılan teknik yardım için teşekkürlerini iletti. Bangladeş’in manevi başkenti Sylhet’te alt ve orta gelir grubunun sağlık hizmetlerine erişiminde yaşanan zorluklara değinen Choudhury, bu destekle sadece şehir merkezinde yaşayanların değil, çevre bölgelerdeki insanların da sağlığa erişiminin kolaylaşacağını vurguladı. Haque, önümüzdeki dönemlerde de TİKA’nın Sylhet şehrindeki çalışmalarını sürdürmesinden memnuniyet duyacaklarını da sözlerine ekledi.

TİKA Başkan Yardımcısı Ümit Naci Yorulmaz da konuşmasında, TİKA hakkında bilgi vererek kurumun Bangladeş’in tüm bölgelerindeki faaliyetlerinden örnekler sundu. Yorulmaz, TİKA’nın 2014 yılından bu yana ülkede sürdürdüğü Kalkınma iş birliği faaliyetlerinin Türkiye – Bangladeş dostluğuna önemli katkılar yaptığını da sözlerine ekleyerek, TİKA’nın önümüzdeki dönemde Bangladeş’e desteklerinin devam edeceğini belirti. Açılışın ardından yetkililerden Bangladeş Sağlık sektörü hakkında bilgi alan Yorulmaz, hastanede incelemelerde bulundu.

Bangladeş son yıllarda sağlık alanında önemli atılımlar yapmış olsa da kalabalık nüfusu ve ülkenin ekonomik imkanlarının sınırlılığı nedeniyle sağlık sektöründe ciddi aksaklıklar yaşanıyor. 170 milyonu aşkın nüfusuyla dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülkelerden biri olan Bangladeş, Birleşmiş Milletler verilerine göre bebek ölümlerinin yüksek oranda seyrettiği bir ülke. Sağlığa ayrılan bütçenin düşük olması ve yetişmiş sağlık çalışanı sayısının yetersizliği, Bangladeş halkının sağlık hizmetlerinden faydalanmasını önemli ölçüde engelliyor. Göz hastalıklarının yaygın olduğu ülkede, erken yaşta ön alıcı sağlık desteği verilememesi nedeniyle çeşitli durumlarda sakat kalma oranı yüksek. TİKA’nın Bangladeş’teki çalışmaları daha çok anne ve çocuk sağlığı ile doğum öncesi ve sonrası sağlık hizmetlerinde yoğunlaşıyor. TİKA, 2014 yılından beri Bangladeş genelinde 18 sağlık ocağını hizmete açıp çeşitli sağlık projeleri yürüterek yüzbinlerce hayata dokundu.

Sonraki Haber

TİKA’nın Desteklediği III. Manas Forumu Kırgızistan’da Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği III. Manas Forumu, Kırgızistan’da düzenlendi. TİKA’nın desteklediği III. Manas Forumu başkent Bişkek’te bulunan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ana teması "Küresel Siyasette Bölgeselleşmenin Yükselişi ve...