Haberler

30 Eylül 2016

TİKA Bangladeş’te Eğitime Destek Vermeye Devam Ediyor

Bangladeş’te 110 yıldır yoksullara hizmet vermekte olan Anjuman Mufidul İslam kuruluşu bünyesinde faaliyet gösteren Anjuman Mokhlesur Rahman Politeknik Enstitüsü’ne (AMRPI)  TİKA tarafından ekipman desteğinde bulunuldu.

Bangladeş’te 110 yıldır yoksullara hizmet vermekte olan Anjuman Mufidul İslam, kâr amacı gütmeyen ve siyasal amacı olmayan, toplumsal refaha katkı sağlamaya çalışan bir sivil toplum kuruluşu olarak 1905 yılında kuruldu.

Kuruluşun temel amacı dar gelirli, temel toplumsal haklardan mahrum insanlara el uzatmak olan Anjuman Mufidul İslam,  hasta nakil hizmetleri, cenaze işleri, eğitim ve diğer sağlık hizmetleri gibi çeşitli alanlarda da faaliyetlerini sürdürüyor.

2004 yılında, meslekî ve teknik eğitim vasıtasıyla ülkenin geniş nüfusunun nitelikli insan kaynağına dönüştürülmesine öncelik veren Anjuman Mufidul İslam kuruluşu bünyesinde, Politeknik Enstitüsü kurdu. 2005 yılında hâlen eğitim vermekte olduğu 7 katlı binasına taşınan enstitü bugün hâlen 75 öğrenci ile faaliyet gösteriyor. Enstitü binasının 7. katı dar gelirli kız öğrenciler için yurt olarak düzenlenmiş durumda.

Mühendislik alanında 4 yıllık diploma eğitim programı sunan söz konusu enstitü, Bangladeş Halk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Eğitim Daire Başkanlığı tarafından onaylanmış durumda. Eğitim hayatına devam etmekte olan öğrencilere kuruluş tarafından burs imkânları da tanınırken gerekli eğitim malzemeleri ücretsiz olarak veriliyor.

Bu kapsamda Bangladeş için büyük öneme sahip Anjuman Mokhlesur Rahman Politeknik Enstitüsü’ne (AMRPI)  TİKA tarafından ekipman desteğinde bulunuldu. AMRPI’ye temin edilen ekipmanlar ile 4 yıllık Mühendislik eğitim program kapsamında teknik olanaklarının arttırılması, eğitim görmekte olan öğrenciler ile çağdaş teknolojilerin tanıştırılması, yoksul ve yetim öğrencilere toplum içerisinde statü kazandırılması, maddi durumu iyi olmayan ailelerden gelen kız ve erkek öğrencilerin bilimsel ve teknik eğitim alanında teşvik edilmesi, bayan ve çocuklara yönelik kısa süreli mesleki eğitim programlar düzenlenmesi amaçlanıyor.

TİKA tarafından enstitünün teknik kapasitesinin arttırılması amacıyla temin edilen ekipmanlar arasında; tezgâh matkabı, tezgâh üstü ve ayaklı taşlama makinesi, ağır yük tipi tezgâh mengenesi, servo hidrolik basınç test cihazı, analog ve bilgisayarlı üniversal test cihazı bulunuyor.

Sonraki Haber

Karadağ’da Tadilatı TİKA Tarafından Gerçekleştirilen Moykovats Anaokulu Hizmete Açıldı

Karadağ’ın Kuzey Bölgesinde yer alan ve Karadağlı ve Sırp vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Moykovats şehrindeki Moykovats Anaokulu’nun tadilatı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak hizmete açıldı. TİKA, Karadağ'da projelerini din, dil, ırk...