Haberler

23 Ekim 2011

TİKA Azerbaycan'da 162 Bilim Adamını Buluşturdu

Azerbaycan’da Gerçekleştirilen Bilişim ve İletişim Teknolojileri Sektöründeki En Geniş Katılımlı Uluslararası Konferansa TİKA’dan Destek

Azerbaycan, son yıllarda yapmış olduğu kalkınma hamleleri doğrultusunda; bilişim ve iletişim teknolojileri sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmek ve yapılabilecek yenilikleri ortak bir platformda konuşmak amacı ile 31 ülkeden 162 bilim adamını Bakü’de bir araya getirdi. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın verdiği destekle gerçekleştirilen “5. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Uygulanması” başlıklı konferans, Qafqaz Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, Milli Bilimler Akademisi Bilgi Teknolojileri Enstitüsü’nde yapıldı.

12-14 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılan uluslararası konferans, katılımcı sayısı ile bir ilke imza attı.

Söz konusu konferans; TİKA, Eğitim Bakanlığı, Haberleşme ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, Qafqaz Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi (BDÜ), Milli Bilimler Akademisi Bilgi Teknolojileri Enstitüsü, UNESCO Eğitimde Bilgi Teknolojileri Enstitüsü, Taşkent Bilgi Teknolojileri Üniversitesi ve Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) işbirliği ile düzenlendi.

Türkiye’den Ukrayna’ya, Slovakya’dan İsveç’e 31 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen konferansın açılış töreninde konuşan Qafqaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saniç, bu uluslararası buluşmanın Azerbaycan’da yapılmış olan en geniş katılımlı faaliyet olduğunu belirterek, TİKA’ya maddi ve manevi katkılardan dolayı özellikle teşekkür etti.

Haberleşme ve Enformasyon Teknolojileri Bakan Yardımcısı Elmir Velizade ise yaptığı konuşmada bilişim ve iletişim teknolojilerinin kullanım alanının her geçen gün arttığını, bu nedenle ülkelerin gelişmişlik düzeyinin bu sektördeki etkinliği ile ölçüldüğünü ifade etti.

Üç gün süren konferansa Azerbaycan’ın önde gelen diplomatik, siyasi, bürokrasi çevresi ile özel sektörden ve sivil toplum kuruluşlarından üst düzey katılım sağlandı. 22 oturumda “İnsani ve Sosyal Bilimlerde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Uygulanması”, “Bilim, Eğitim ve Araştırmalarda Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Uygulanması”, “Tıp ve Sağlık Alanlarında Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Uygulanması”, “Devlet ve Yönetimde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Uygulanması”, “İş, Yönetim ve Ekonomide Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin Uygulanması” konularında bildiriler sunuldu, müzakereler yapıldı.

250’den fazla makalenin sektörün otoritelerine sunulduğu oturumlarda, 185 çalışma kabul görerek kitap haline getirildi ve konferans esnasında katılımcılara dağıtıldı.

Bilim adamlarının ortak bir platformda buluşturması için kongreye destek veren TİKA’ya Haberleşme ve Enformasyon Teknolojileri Bakan Yardımcısı Elmir Velizade tarafından plaket takdim edilmiştir.

 

Sonraki Haber

Türk Doktorlar Uganda'da Şifa Dağıtıyor

Türkiye’nin diğer ülkelerle gerçekleştirdiği işbirliği ve insani yardım faaliyetlerinde hiçbir mükerrerlik olmaması için koordinatörlük görevini başarı ile yürüten Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Somali’den Uganda’ya, Cibuti’den Kenya’ya kadar Doğu Afrika kıtasında hayatı ve...