Haberler

22 Aralık 2020

TİKA Azerbaycan’da “Köyden Kente” Satış Merkezi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Bakü’de, çiftçiler ile tüketicinin doğrudan bir araya gelmesini sağlayan bir pazar yeri kuruldu.

“Köyden Kente” ismi verilen satış merkezinde çiftçilerin ürettikleri ürünlerin şehir halkına ulaştırma imkanı sağlanıyor. Bakü’nün işlek bir noktası olan “Gençlik” metrosu yanında 960 metrekare alan üzerinde çadır konstrüksiyon altında kurulan satış merkezinde satış tezgahlarının yanı sıra, çocuk oyun alanı, çeşitli eğitici ve sosyal etkinlik yapılmasına imkan sağlayacak sahne, ürün tanıtım stantları, bilgilendirme merkezi, yeme-içme noktaları da oluşturuldu. Halkın yoğun şekilde uğradığı alana 170 kapasiteli kurulan satış merkezinde, mevcut pandemi şartları nedeniyle aynı anda 101 çiftçi her hangi bir ödeme ve ek gider yapmadan, ürünlerini gıda güvenliği ve hijyen kurallarına uygun ortamda kentli tüketiciye sunma imkanına kavuştu.

Satış merkezinde, temel tarım ve köy ürünlerinin satıldığı geleneksel pazar modelinden farklı bir şekilde, çiftçiler tarafından üretilen mahsullerin ambalajlanarak katma değeri yükseltilmiş ve kentli nüfus ile turistlerin ilgisini çekecek biçimde daha fazla tüketiciye hitap edecek bir satış mantığı içerisinde sunuluyor.

A.C. Tarım Bakanlığı Tarımsal Tedarik ve Teçhizat A.Ş. iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında kurulan satış merkezi 21 Aralık 2020 tarihinde halkın hizmetine sunuldu.

Satış merkezinin hizmete girmesi münasebetiyle düzenlenen törene, Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İnam Kerimov, T.C. Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, Nerimanov Rayonu Valisi Abdin Ferzeliyev, basın mensupları ve şehir halkı katıldı.

Etkinliğe katılan Azerbaycan Cumhuriyeti Tarım Bakanı İnam Kerimov, satış merkezinin kurulmasında gösterdikleri desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

Büyükelçi Erkan Özoral sebze, meyve ve gıda ürünlerinin üreticiden tüketiciye doğrudan ve en uygun fiyatla sunulması imkanı sağlayan projeye imza attıkları için TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Koordinatörü Teoman Tiryaki ise yaptığı açıklamada, kurulan pazar yerinde, hem köylülerin ürünlerini daha uygun fiyata satacağını, şehirdeki vatandaşın da doğal köy ürünlerini daha uygun fiyatlara edineceğini belirtti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Yatırım Ofisleri Arası Tecrübe Paylaşım Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi işbirliğinde Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Teşvik Ajansı (FIPA) personeline yönelik "Tecrübe Paylaşım Programı" düzenlendi. Program kapsamında Yatırım Ofislerinin / Ajanslarının temel fonksiyonları, teşkilat yapıları...