Haberler

24 Nisan 2017

TİKA, Azerbaycan’da Göçmen Çocuklarının Eğitimine Destek Oluyor

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de yaşayan Ağdam göçmen ailelerinin çocuklarının eğitim aldığı 149 sayılı Ağdam Göçmen Okulu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilendi.

TİKA’nın Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerde esas odak noktalarından birisi olan göçmenlere yönelik faaliyetler çerçevesinde, Bakü’de yaşayan Ağdam göçmenlerinin eğitimi için 2002 yılında kurulan ve 500 öğrencinin eğitim gördüğü 149 sayılı Ağdam Göçmen Okulu'nun tadilatı TİKA tarafından gerçekleştirildi ve bilişim sınıfı kuruldu.  

Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı temsilcileri, Ağdam İl Eğitim Müdürü, öğrenciler, veliler ve medya mensuplarının katılımıyla 24 Nisan 2017 tarihinde, okulun açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreninde konuşan Büyükelçi Erkan Özoral, okulda eğitim gören çocukların aslında burada değil, doğdukları Ağdam bölgesinde olmaları gerektiğine dikkati çekti ve Türkiye’nin,  haklı davasında her zaman Azerbaycan’ın yanında olacağını dile getirdi. Okulun açılış töreni, öğrencilerin hazırladığı şiirler ve  müzik sahneleri ile devam etti.

Büyükelçi Özoral, TİKA’nın Azerbaycan göçmenlerine yönelik faaliyetlerini desteklediğini belirterek, yaptığı çalışmalardan dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

1994 yılından bu yana Azerbaycan topraklarının yaklaşık yüzde 20’si Ermenistan tarafından işgal edilmiş durumda. Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından haksız bir biçimde işgal edilmesi nedeniyle Azerbaycan’da bir milyonu aşkın insan yerinden edildi. İşgal altındaki diğer bölgelerde olduğu gibi Ağdam'da yaşayan halkın büyük kısmı ülkenin değişik bölgelerine göç etmek zorunda kaldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Hartum Bahri Kaymakamlığına Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın başkenti Hartum’un 3 önemli idari bölgesinden biri olan Bahri Kaymakamlığının idari merkez ve idari bölümlerine donanım desteğinde bulunuldu. Sudan’da başta başkent Hartum’da olmak üzere diğer eyaletlerin...