Haberler

09 Ağustos 2016

TİKA, Azerbaycan’da Engellilerin Yanında Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Azerbaycan’ın farklı noktalarında düzenlediği mozaik ve ebru sanatı gibi kursların yanı sıra gerçekleştirdiği meslek edindirme kurslarıyla engelli vatandaşların sosyal ve ekonomik hayata katılmasına ve engellilerin rehabilitasyonuna katkı sağlıyor.

TİKA Azerbaycan’da dezavantajlı grupların toplumsal hayata katılması amacıyla yürüttüğü projelerine hız kesmeden devam ediyor. Azerbaycan’da engelli vatandaşların büyük kısmının sosyal ve ekonomik imkânlarının kısıtlı olması, engellilerin fiziki kısıtlılık haliyle birleşerek gittikçe büyüyen sorunlar sarmalına neden oluyor. İlgisizlik ve imkânsızlık nedeniyle rehabilite edilebilecek sorunlar yeni bedensel ve ruhsal hastalıklara yol açıyor. Engellilerin gündelik yaşam koşullarını olumsuz etkileyen ve sosyal hayata adaptasyonlarını imkânsız kılan bu soruların çözümü, ancak hayırseverlik faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve bu alanda örnek çalışmaların desteklenmesi ile mümkün oluyor.

TİKA Bakü PKO tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üreten sivil ve resmi muhatapların başvurularını dikkate alarak Gençliğe Yardım Fondu ile “Hayat Yolculuğunda Birlikte Olalım” projesini hayata geçirdi. Proje ile TİKA hastalık, sakatlık, yaşlılık ve benzeri sebeplerle yürüme kabiliyetini kaybetmiş ihtiyaç sahiplerinin yanında yer alıyor.

Bugüne kadar Azerbaycan’ın Zakatala-Balaken bölgesinde 36, Şeki’de 11, İsmayıllı-Kabele bölgesinde 24, Saatlı-Sabirabat bölgesinde 19 ve Bakü’de 30 adet olmak üzere yürüme kabiliyetini kaybeden 120 ihtiyaç sahibine proje kapsamında tekerlekli sandalye temin edildi.

Sonraki Haber

Kırgız Milli Sporcuları 2016 Rio Olimpiyatları’na TİKA’nın Desteğiyle Hazırlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi işbirliğinde sağlanan performans ölçümleri ile Kırgız Milli sporcular 2016 Rio Olimpiyatları’na hazırlandı. Kırgızistan’da gerçekleştirdiği faaliyetlerle önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam...