Haberler

05 Kasım 2014

TİKA Atayurdu Özbekistan Kadınlarının Yanında

 

Özbekistan’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.
TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Atayurdu ve Türkistan’ın kalbi olan Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında TİKA tarafından tadilat, donanım ve ekipman desteğinde bulunulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezi, Özbekistan’ın bağımsızlığını kazanmasından hemen sonra 1991 yılında kurulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Şubesi bünyesinde faaliyet gösteriyor. Söz konusu mesleki eğitim kursu, Buhara Vilayeti’nde işgücü piyasasında kadınların rekabet gücünün arttırılması, kadınların mesleki eğitim ve girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi, meslek sahibi olmayan bayanlara mesleki eğitim verilmesi ve istihdam imkânlarının geliştirilmesi amacıyla kadınlara yönelik faaliyetler yürütüyor.

Bu çerçevede kurs bünyesinde bulunan dikiş-nakış, pastacılık ve aşçılık ile kuaförlük kurslarındaki eğitimlerde kullanılmak üzere TİKA tarafından donanım desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Açılış kapsamında gerçekleşen törende TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Özbekistan’ı çok önemsediklerini, Atayurduna bir vefa borçlarının olduğunu ifade etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Anadolu’da bazı şehirlerin anılırken saygıyla şükranla anıldığını belirterek, Mekke ve Medine’nin anılırken, nasıl Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere olarak anılıyorsa, Buhara’nın da Buharay-ı Şerif olarak saygıyla anıldığını, Buhara’ya ve Özbekistan’a hizmet etmenin bir onur olduğunu kaydetti.

Buhara’yı ziyaret etme fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, yer gösterilmesi durumunda Buhara’ya, kadınlara ve genç kızlara yönelik eğitim vermek üzere çok daha büyük bir merkezi inşa edebileceklerini, Buharalı kadınların hizmetine sunabilecekleri müjdesini de verdi.

Törene katılan ve TİKA heyetine tüm Buhara ziyareti esnasında eşlik etme nezaketinde bulunan Buhara Vilayeti Vali Yardımcısı ve Vilayet Kadın Komitesi Başkanı Zulfiya Toyeva, söz konusu merkezin kadınlar ve özellikle de hayata yeni başlayan genç kızlar açısından çok önemli olduğunu söyledi. TİKA’nın söz konusu desteğinden dolayı mutluluk duyduklarını dile getiren Toyeva, kadınların toplum hayatının çekirdeğini oluşturduğunu, TİKA’nın desteği ile genç kızların meslek öğreneceklerini söyledi
Kadının asli görevlerini ihmal etmeden, hayatın her alanında varlık gösterebileceğini ifade eden Toyeva, kendisinin resmi görevi yanı sıra sivil toplum faaliyetlerinde de bulunduğunu, ailesiyle de ilgilendiğini ve gerektiğinde ineklerden süt sağabildiğini, bu şekilde yeni genç kuşaklara doğru bir model olmaya çalıştığını belirtti.

Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Şubesi Başkanı Dilbar Akhmedova da TİKA tarafından sağlanan destek ile faaliyetlerini ve hizmet ağlarını genişletme fırsatı bulduklarını kaydetti. Önümüzdeki dönemde ise TİKA ve özellikle de Türkiye Kadın Dernekleri ile daha yoğun bir işbirliği kurmayı ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade eden Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Şubesi Başkanı Akhmedova desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Açılış sonrası Buhara’da bulunan Şah-ı Nakşibendi Türbesi, Mir Arap Medresesi, Poi Kalon Külliyesi, Uluğbek Medresesi ile Çar Minar gibi bir çok tarihi eseri de inceleme ve ziyaret etme imkanı bulan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet, kendisine eşlik eden Özbek yetkililere TİKA olarak Buhara’da bulunan ata yadigari tarihi eserleri restore etmekten ve Buhara’ya hizmet etmekten mutluluk duyacaklarını ifade ettiler.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Karadağ Sağlık Hizmetlerine Büyük Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan ve ülkenin en büyük hastanesi konumundaki Podgoritsa Klinik Merkezine bağlı olarak hizmet veren Acil Müdahale Ünitesi’nin modernizasyonunu sağlayacak. TİKA, Karadağ’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor....