Haberler

04 Eylül 2014

TİKA Arnavutluk'taki Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Tecrübe Paylaşım Programı doğrultusunda bir grup üniversite öğrencisine TİKA projelerini yerinde inceleme imkanı sağladı.

Arnavutluk’a gelen öğrenciler, Başkent Tiran’ın yanı sıra İşkodra, Vlore (Avlonya), Elbasan, Kruja (Akçahisar), Berat ve Durres şehirlerini ziyaret ettiler. Böylelikle öğrenciler, hem TİKA’nın gerçekleştirdiği projeleri yerinde incelediler hem de tarihi ve kültürel bir birkimi yerinde görme fırsatını yakaladılar.

TİKA olarak Arnavutlukta gerçekleştirilen projeler doğrultusunda öğrencilere restorasyonu, tadilatı, donanımı tamamlanan veya yeni başlanacak olan projelerle ilgili olarak yerinde bilgiler verildi. Program kapsamında; Berat Kurşunlu Camii, Bekarlar Camii, Hünkar Camii ve Halveti Tekkesi, Elbasan Nazire Camii ve Elbasan Orman Fidanlığı, Vlore Muradiye Camii, Neşat Paşa Camii ve Vlore Müftülüğü, Preza Kale Camii, Kruja Murat Bey Camii ve Etnoğrafya Müzesi, İşkodra Kurşunlu Camii, Şeh Haci Şamiya Medresesi inşaatı ve İşkodra Kreşi, Tiran Ethem Bey Camii ziyaretleri gerçekleştirildi.

Faaliyetleri yerinde inceleme fırsatı bulan öğrenciler, ayrıca İşkodra Kalesi ve Hasan Rıza Paşa Anıtını, Elbasan Kalesi ve tarihi saat kulesini, Berat Kalesini ve Paşa Sarayını, Vlore’deki tarihi yerleri, Kruja Kalesi ve tarihi çarşısını, Kruje Müzesini, Tiran Dajti Dağı doğal alanını ve Durres şehrini ziyaret ettiler.

Tiran Program Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin’in ofisteki bilgilendirme toplantılarının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar öğrencileri makamında kabul ederek öğrencilerle sohbet etti. Ayrıca Yunus Emre Kültür Merkezi ve bazı yerel sivil toplum kuruluşları da ziyaret edildi. Bu kapsamda yetkililerle gerçekleştirilen görüşmelerle gençlere hem bilgi ve tecrübe aktarımında bulunulmuş hem de öğrencilerin Arnavutluk’u yakından tanımalarını imkan sağlandı.

Ziyaret esnasında değişik üniversite ve bölümlerde eğitim alan öğrencilere, tecrübe ve bilgi paylaşımının yanı sıra bölge halkınının Türkiye’ye olan yakınlığı, TİKA’nın Ballkanlarda ortak tarihi mirası korumasına yönelik çalışmaları yerinde gösterildi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kırgızistan'a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kırgızistan’ın Güneyindeki Oş şehrinden kurulan Kırgız-Türk Dostluk Polikliniği ve Mamografi Merkezi hizmete açıldı. TİKA, Oş bölgesinde dört yıl önce çıkan etnik çatışmaların ardından yardım amaçlı hazırladığı ve uygulamaya...