Haberler

18 Mayıs 2015

TİKA Afganistan'da Açtığı Su Kuyularıyla Cansuyu Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İli Belh Bastan  ve Üstad Vicdan Liseleri’ne  2 adet Derin Su Kuyusu açıldı .   

TİKA, Afganistan’da eğitimin desteklenmesine yönelik faaliyetlerine devam ediyor. 2005 yılından bu yana TİKA tarafından, Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İli Belh Bastan  ve Üstad Vicdan Liseleri ile birlikte Afganistan’ın Kuzey Bölgesinde  toplam 40 Derin Su Kuyusu açılmış olup, bu kuyulardan yaklaşık 120.000 kişi faydalanıyor. Çocukların daha sağlıklı şartlarda eğitim görebilmeleri için, 2.400 öğrencinin eğitim gördüğü Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İli Belh Bastan Lisesi’ne ve 3.000 öğrencinin eğitim gördüğü Üstad Vicdan Lisesi’ne 120 metre derinliğinde  Derin Su Kuyusu, 6.000 litre kapasiteli Su Deposu ve  10 adet musluktan oluşan çeşme yapılarak, düzenlenen törenle hizmete sunularak bu  okullarda öğrencilerin tatlı içme suyu içmelerine olanak sağlandı.

 Törene, Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Sayın Mustafa Erdeviren, Belh Vilayeti İktisat Müdürü Sayın Abdurrahman Samadi, Belh Vilayeti Eğitim Müdürü Sayın Mevlevi Abdulaziz Azizi, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Sayın Kemal Kadir Karadoğan, Koordinatör Yardımcısı Sayın Fuat Erdoğmuş, Belh Bastan Lisesi müdürü, öğretmenleri ile öğrencileri katıldı.

Törende konuşan Başkonsolos Erdeviren, Türkiye olarak özellikle Afganistan'daki eğitim altyapısının gelişmesine çok önem verdiklerini ve suyun insan hayatındaki önemine değinerek, "Bu katkıların ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki kardeşliğin daha da gelişmesine yol açacağına inanıyorum" dedi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Karadoğan da; Afganistan’da en büyük sorunlardan birinin eğitim olduğunu ve TİKA’nın bu sorunların giderilmesi noktasında birçok projeyi hayata geçirdiğini söyledi. Daha önce bu okula yapmış oldukları masa-sıra desteği sırasında okul müdürünün, çocukların okulda tuzlu su içtiklerini ve imkan olması durumunda  kendilerinden, tatlı su içebilecekleri bir derin su kuyusu  açmaları talebinde bulunduğunu ve bugün açmış oldukları bu derin su kuyusu ile okulda öğrencilerin tatlı içme suyu  sorunlarının giderildiğini söyleyerek, aynı zamanda yine Mezar-ı Şerifte Üstad Vicdan Lisesi’nde  bir derin su kuyusu açtıklarını  ve aslında bugün burada 2 okulumuzun derin su kuyusu projelerinin açılışının yapıldığını söyledi. Sözkonusu su kuyusuyla okul çevresinde yaşayan halkın da tatlı su ihtiyacını gidereceğini belirten Karadoğan, TİKA’nın bölgede devam eden projeleri hakkında bilgi verdi.

Törende konuşan Belh Vilayeti İktisad Müdürü Abdulrahman Samadi, Türk halkıyla Afgan halkı arasında dini ve kültürel bağlarının olduğunu, Türk ve Afgan dostluğu ve ilişkilerinin sonsuza kadar devam edeceğini  belirterek, TİKA’nın eğitim, kültür, tarım, sağlık gibi bir çok alanda çok faydalı hizmetlerde bulunduğunu ve açılan bu su kuyularının söz konusu okullardaki eğitimin verimini artttıracağını söyledi.

Törene katılan Belh Vilayeti Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Azizi de TİKA tarafından açılan su kuyusunun, okuldaki tüm okul öğrenciler ve öğretmenleri için hayırlı uğurlu olmasını dileyerek, okuldaki büyük bir sıkıntının giderildiğini, Türkiye Cumhuriyetine çok teşekkür ettiğini ve Afganistan halkının bu yardımları asla unutmayacağını belirterek, çok eskilere dayanan dostluk ilişkilerinin bu yardımlarla  gün geçtikçe daha da sağlamlaşacağını söyledi 

Sonraki Haber

Tiran'da Düzenlenen 2. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri ve Yoğun Bakımda Yenilikler Kongresine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Arnavutluk Tiran’da 2. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri, Anestezi ve Yoğun Bakımda Yenilikler Kongresi Düzenlendi. Günümüzde Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım branşlaşmaları, son derece yüksek teknolojiye sahip cihazlarla çalışan...