Haberler

26 Nisan 2022

TİKA Afganistan’daki Türkoloji Bölümü Öğrencilerini İftar Sofrasında Buluşturdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 2022 Ramazan programları kapsamında Kabil Eğitim Öğretim Üniversitesi ve Kabil Devlet Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencilerini iftar sofrasında buluşturdu.

TİKA, 2022 Ramazan programları kapsamında Pervan ilinde bulunan 100 öğrencinin barındığı devlet yetimhanesinde iftar sofrası kurdu.  Programa, yetimhanede kalan farklı yaş gruplarından öğrenciler ve yetimhane personeli katıldı. Ayrıca başkent Kabil’de bulunan İmam Bukhari yetimhanesinde barınan öğrencilere ve yetimhane etrafındaki 600 aileye sıcak iftar yemekleri ulaştırıldı.

TİKA Kabil Ofisi aracılığıyla düzenlediği sekizinci iftar sofrasında Kabil’de bulunan Eğitim Öğretim Üniversitesi ve Kabil Üniversitesi Türkoloji bölümünde eğitimlerine devam eden 250 öğrenciyi ağırladı.

İftar programına T.C. Kabil Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Cengiz Aydemir, T.C. Kabil Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Caner Bolat, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Çağatay Sünerin, Türk Hava Yolları Afganistan Müdürü Raif Asana ve diğer misafirleri katıldı.

İftar programına katılan Türkoloji bölümü öğrencileri, programın kendileri için bir farklılık oluşturduğunu belirterek memnuniyetlerini dile getirdi. Afganistan ile Türkiye arasındaki dostluğa ve kadim ilişkilere değinen öğrenciler, “Türkiye devletine ve halkına şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

TİKA 2015 yılında Kabil Üniversitesi Türkoloji Bölümü binasını donatmış ve teçhizatlı şekilde resmi olarak açılışını gerçekleştirmişti. 2020 yılında ise TİKA tarafından kurulan Mevlana Kütüphanesinin açılışı yapılmıştı.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’un Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Kamerun’un Uzak Kuzey bölgesindeki Maroua şehrinde yer alan Doursoungo İlkokulunun sınıflarına donanım desteği sağland ve bir bilgisayar sınıfı kuruldu. 20 sınıflı okulda eğitim-öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilmesi,...