Haberler

12 Mart 2015

TİKA’ya, Gagauz Yeri’ndeki 20. Yılında Takdir Madalyası

Gagauz Yeri Başkanı Mihail Formuzal, Gagauz Yeri’nin özerkliğinin kabul edilişinin 20. yıl dönümü münasebetiyle, geçen yirmi yıl zarfında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Gagauz Yeri’ne sağladığı desteklerden dolayı TİKA takdir madalyası ödülüne layık görüldü.

Gagauz Yeri’nin özerkliğinin kabul edilmesi ile birlikte bölgede faaliyetlerine başlayan ve 20 yıldır 350’den fazla projeye imza atan Kişinev Program Koordinasyon Ofisi yetkililerine Gagauz Yeri Başkanı Mihail Formuzal tarafından takdir madalyaları verildi.

TİKA’nın Moldova’ya yönelik gerçekleştirdiği 350’nin üzerinde proje ile ülkede büyük ölçekli yatırım projelerine imza atıldı. Çok sayıda okul, kamu binası ve hastanenin tadilat ve tefrişatı TİKA tarafından yapılırken, hem Moldova hem Gagauz Yeri’nin idari kapasitesinin geliştirilmesi yönünde işbirliği projeleri hayata geçirildi. Söz konusu projeler arasından öne çıkanlarından bazıları şunlardır:

Çadır-Lunga Şehri İçme Suyu Temini ve Şehir İçi Su Şebekesinin Yapımı

Gagauz Yeri Özerk Bölgesinin en önemli sorunu olan su problemi, Gagauz Yeri’nin en büyük ikinci şehri olan 16.000 nüfuslu Çadır Lunga’da TİKA’nın destekleriyle çözüme kavuşturuldu. Proje ile şehrin içme suyu şebekesi, arıtma istasyonu ve pompaları yenilendi. Şehirdeki bütün evlerin şebeke bağlantıları yapılarak kullanıma hazır hale getirildi ve 2009 yılında halkın hizmetine açıldı.

Gagauziya Bakanlık Komitesi ve Halk Topluşu İdare Binası’nın Tadilatı

Komrat şehrinde bulunan ve 30 yıldır herhangi bir onarım yapılmayan Gagauziya Bakanlık Komitesi ve Gagauziya Halk Topluşu İdare Binası’nın giriş, koridorlar, merdivenler ve halk meclisi toplantı salonu ile Başkanlık makamı gibi temsilde ön planda görünen alanların geniş çaplı bakım, onarım ve tadilatı ile tefrişatının yenilenmesi işleri TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Vulkaneşti Mustafa Kemal Atatürk Bölge Hastanesi’nin Tadilatı Ve Onarımı

Gagauz Yeri Özerk Bölgesi’nde modern ve verimli bir sağlık altyapısı oluşturulması amacıyla Moldova Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Vulkaneşti Bölge Hastanesi’nin ameliyathaneleri, yoğun bakım, hasta kabul ve röntgen bölümleri ile kalorifer ve doğalgaz tesisatları yenilenerek 2011 Aralık ayında Vulkaneşti halkının hizmetine sunuldu.

Gagauz Radyo Televizyon Kurumu Binasının Tadilatı, Tefrişatı İle Teknik Altyapısının Güçlendirilmesi

1995 yılında TİKA tarafından başlatılan “Moldova/Gagauz Radyo ve Televizyonu’nun Yayın Ağının Genişletilmesi Projesi” kapsamında kurulan, 14 Kasım 2006 tarihinde Gagauz Yeri Özerk Bölgesi Bakanlık Komitesi ve Halk Topluşu Yerel İdaresine devredilen Gagauz Radyo Televizyonu Kurumu (GRT) TİKA destekleriyle modernize edildi.  TİKA tarafından GRT’nin stüdyo ve aktüel kameraları, prompter sistemi, monitörler, telsiz mikrofon seti, stüdyo ışık sistemi ve aksesuarları, 3G naklen yayın seti ve dekorları temin edilerek televizyon bölümünün altyapısı tamamen yenilendi.  Aynı zamanda radyo ve televizyon bölümlerinde bulunan makyaj, toplantı, kurgu, muhabir, pazarlama, web tasarımı odaları ile depo yenilenerek çalışan personel için çalışma masası ve mobilyalar temin edildi.  GRT’nin ihtiyaç duyduğu haber stüdyosunun tadilatı yapılarak TV reji bölümü tamamen yenilendi.  Teknik ve idari at yapısı tamamen yenilenen GRT’nin mevcut hizmet binası tümden tadil edilerek Nisan 2013’de GRT yönetimine devredildi.

Komrat Atatürk Kütüphanesi Yenilenmesi           

Gagauz Dili ve Kültürü’nün yaşatılması alanında yürütülen en büyük ve en kalıcı proje Gagauz Yeri Özerk Bölgesinin başkenti Komrat’ta 1998 yılında TİKA tarafından kurulan Atatürk Kütüphanesi’dir. Kütüphanenin tadilatı ve tefrişatı TİKA tarafından yapılarak kütüphane yeni 1000 adet kitap ile zenginleştirildi.  Gagauz dilinin tanıtılmasına hizmet eden kütüphanede çeşitli seminer, toplantı ve sanatsal etkinlikler düzenlenmektedir. Bütün bu hizmetlerine ilave olarak, 2015 yılı itibariyle Türkiye’nin sağladığı maddi destekle düzenlenen ücretsiz Türkçe kurslarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Sonraki Haber

Afganistan Penşir'de Meydana Gelen Çığın Ardından Bölgeye İlk Giden Kurum TİKA Oldu

Afganistan’ın Penşir vilayetinde meydana gelen ve 198 kişinin hayatını kaybettiği onlarca yerleşim yerini etkileyen çığ felaketinin ardından afetzedelere doğrudan ulaşan ilk kurum  olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 80 aileye Çadır ve gıda...