Haberler

31 Aralık 2020

TİKA’nın Yatırım Ofisleri Arasında Tecrübe Paylaşım Programları Arnavutluk'ta Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi işbirliğinde, Arnavutluk Yatırım Geliştirme Ajansı (AIDA) personeline yönelik Online "Tecrübe Paylaşım Programı" düzenlendi.

Program kapsamında Yatırım Ofislerinin / Ajanslarının temel fonksiyonları, teşkilat yapıları karşılıklı olarak ele alınırken Türkiye’nin uluslararası doğrudan yatırımları da tanıtıldı.

Program kapsamında Arnavutluk Yatırım Geliştirme Ajansı (AIDA)’yı temsilen sunum yapan AIDA Yatırım Departmanı Başkanı Dorina Patuzi, iki ülkenin yatırım ofisleri/ajansları arasındaki benzerlik ve farklılıkları tanımanın kendileri açısından çok faydalı olduğunu belirterek tecrübe paylaşımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AIDA’nın Yatırım sektörünü iyileştirmenin yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenerek geliştirilmesi gibi bir sorumluluk alanının da bulunduğu hibrit bir yapıda olduğunu Patuzi, bu yönüyle Türkiye’deki Yatırım Ofisi’yle ayrışan yönlerinin olduğunu belirtti. Patuzi, tamamen yatırım sektörünü geliştirmeye odaklanan Türkiye Yatırım Ofisi’yle bilgi alışverişinde bulunmalarının kendileri açısından verimli olacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Danışmanı Mustafa Rumeli ise TİKA işbirliği ve koordinasyonuyla gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Programlarının dost ve kardeş ülkelerdeki muhatap kurumlarla ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi. Tecrübe Paylaşım Programlarının orta ve uzun vadeli ilişkilerin gelişmesine zemin hazırladığını belirten Rumeli, bu durumun ülkemizdeki pozitif yatırım ortamına olumlu geri dönüşler sağlayacağını düşündüğünü ifade etti.

TİKA’nın koordinasyonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin katkısıyla Bosna Hersek’in ardından Arnavutluk ile gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım Programlarının 2021 yılında farklı ülkelerle devam etmesi öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA Libya'nın Misrata Kentinde 3 Yeni Projeyi Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Misrata Üniversitesi için iki güneş enerjisi sistemi ve PLC laboratuvarı ile kentteki spor kulübü için spor salonu kurdu. Libya'nın Misrata kentinde 3 yeni projeyi hayata geçiren TİKA, Misrata Üniversitesi'nin...