Haberler

22 Temmuz 2020

TİKA’nın Pakistan’daki Eğitim Seferberliği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karaçi’de kurduğu 2.çocuk kütüphanesini kitapseverlerin hizmetine sundu.

TİKA Pakistan’ın en yoğun nüfuslu şehri Karaçi’de suç oranının yüksek olduğu Mustafa Koloni bölgesinde geçtiğimiz yıl modern bir çocuk kütüphanesi kurmuştu. Bu projenin bölge halkının takdirini kazanması ve öğrencilerin kütüphaneyi aktif kullanmasından sonra TİKA, Karaçi’nin sosyo-ekonomik düzeyi düşük Lyari semtinde de modern bir kütüphane kurulumu gerçekleştirdi.

Lyari’nin merkezinde bulunan en köklü devlet okulu DCTO, TİKA tarafından bölgede yapılan değerlendirmeler neticesinde bölgedeki tüm okullar arasından seçilerek, proje aşamasına geçildi. Kütüphane için seçilen alan, tadilatların tamamlanması ve malzemelerin temin edilmesiyle modern bir kütüphane görünümüne kavuştu.

Kiran Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen projeden yılda 3000 öğrencinin faydalanması öngörülüyor. Kütüphane tesisi öğrencilerin çevrimiçi araştırma yapabilecekleri teknolojik altyapıya sahip olmasının yanında velilere danışmanlık hizmetinin verileceği ve seminer çalışmalarının yapılacağı ayrı bir bölüme de sahip.

TİKA Karaçi Koordinatörü İbrahim Katırcı TİKA olarak eğitim alanında bir projenin daha başarıyla tamamlandığını belirterek Türkiye Cumhuriyeti’nin Pakistan’ın kalkınma çabalarına destek vermeye devam edeceğini ifade etti.

Kiran Derneği kurucusu Sabina Khatri kütüphanenin Lyari bölgesinde çok büyük bir eksikliği giderdiğini hem bölgedeki çocukların hem de velilerin faydalanacağına dikkat çekerek eğitimde fırsat eşitliğini katkı sağladığı için TİKA’ya teşekkür etti.

Velilerden Mediha Sheikh ise kütüphanede haftalık olarak anneler için düzenlenen seminerlerde öğrendiği pratik bilgileri çocuklarının eğitimde uygulamaya başladığını ve bu imkânı sağladığı için Türk halkına teşekkürlerini ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Engelli Sporuna Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Herat Paralimpik Federasyonu’na spor ve büro malzemesi desteğinde bulunarak, federasyona ait spor malzemesi deposunu yeniledi. Altı yıldan beri faaliyet gösteren ve iki yüz elliden fazla sporcuya eğitim veren...