Haberler

16 Kasım 2023

TİKA’nın Nepal’de Gerçekleştirdiği Projeler Törenle Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Nepal’de TİKA tarafından tamamlanan projelerin açılışını gerçekleştirdi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz başkanlığındaki TİKA heyeti, Birgunj Belediye Başkan Yardımcısı İmtiyaz Alam ile birlikte TİKA tarafından Nepal'deki Ideal Suffah Academy için temin edilen okul servisinin teslim törenine katıldı.

Ulaşım olanaklarının kısıtlı olduğu Nepal’in güneyinde yer alan Birgunj şehrindeki okul için temin edilen otobüsle öğrenciler güven içerisinde okula ulaşabilecek.

Okul servisinin teslim töreninden sonra, daha önce fiziki şartları iyileştirilen ve gerekli donanımı TİKA tarafından sağlanan okulun çevre düzenlemesinin de açılışı yapıldı.

Başkan Yardımcısı Yorulmaz, Nepal’in güneyindeki Jitpursimara şehrinde bulunan İslam Kütüphanesi’nin fiziki şartlarının iyileştirilmesi kapsamında tamamlanan kütüphane tadilatı projesinin de açılış törenine katıldı.

Human Development Nepal Vakfı ile Görüşme

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz, Nepal ziyareti kapsamında yerel sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Nepal’de eğitim ve sosyo-kültürel alanlarda faaliyet gösteren Human Development Nepal adlı sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle görüşen Yorulmaz, STK’nın faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Halihazırda yürütülen ortak projelerin değerlendirmeleri yapılarak gelecekteki iş birliği imkanları görüşüldü.

Vakıf yetkilisi Arman Haşimi, “2009’dan beri buradasınız ve bizimle birlikte olmanızdan çok memnunuz. Sizlerin buralara gelmesi ile beraber Türkiye’yi daha yakından tanıdık. Özellikle eğitim alanında çalışıyoruz ve toplumumuzdaki gençleri yüksek eğitim almaya teşvik ediyoruz. 2013’ten beri 100’den fazla öğrenciyi Türkiye’ye gönderdik, eğitimler sayesinde artık Nepal’de Türkçe bilen öğrencilerimiz var.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 30 milyon nüfusu olan Nepal’de Müslümanlar nüfusun yüzde dördünü oluşturuyor. Zorunlu eğitimin olmadığı Nepal’de, ağırlıklı olarak kırsal bölgelerde yaşayan ailelerin çocuklarının erken yaşta çalışmaya başlıyor. Ülkede özellikle azınlık durumunda olan toplulukların örgün eğitime katılımı düşük seviyelerde.

Netra Jyoti Sangh Derneği ile görüşme

Nepal'e gerçekleştirilen resmi ziyaret kapsamında TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz ve beraberindeki heyet,  Nepal'de sağlık alanında önemli görevler üstlenen ve özellikle göz sağlığı alanında geniş çaplı faaliyetler yürüten Netra Jyoti Sangh Derneği Başkanı Prof. Dr. Chet Raj Pant ve dernek yetkilileri ile bir araya geldi. Görüşmede TİKA ile ortak uygulanan ve göz rahatsızlığı bulunan 3000 kişiye göz taraması, katarakt hastası 300 kişiye de göz ameliyatı yapılması planlanan proje hakkında değerlendirmeler yapıldı.  Proje ile ulaşım olanakları kısıtlı hastalara ücretsiz göz bakımı hizmeti sağlamak için kırsal bölgelerde göz tedavi kampları düzenlenecek.

Devlet İlaç fabrikası ziyareti

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz ve beraberindeki TİKA heyeti, 1972 yılında ülkenin ilaç ihtiyacının karşılanması amacıyla kurul Nepal Devlet Şirketi Aushadhi Limited'i ziyaret ederek Fabrikanın desteklenmesi projesi hakkında bilgi aldı. Fabrikada üretimin durması nedeniyle ilaç fiyatlarının 10 kat arttığı Nepal’de devlet, ilaç arzının özel şirketlerin kararlarından bağımsız bir hale gelmesi için çalışmalar yürütmekte.

Sonraki Haber

TİKA’dan Senegal’de Kırsal Kalkınmaya Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Başkent Dakar’ın güneyinde bulunan Fadial köyünde kırsal kalkınmanın desteklenmesi ve kadınların güçlendirilmesi amacıyla Fatawasen Kadın Derneğine tarımsal ekipman desteği sağlandı. Senegal’de her yıl yaklaşık 300 bin ton...