Haberler

03 Mayıs 2023

TİKA’nın Moğolistan’da Kurduğu Kışlık Sera, Kadın İstihdamına Destek Sağlıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ulanbatur’a bağlı Bayangol Belediyesinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmecileri Destekleme Merkezi bünyesinde 300 metrekarelik alana sahip kışlık sera kurdu.

Moğolistan, meyve ve sebze ihtiyacının %80’ini yurt dışından ithal ederek karşılıyor. Tarım sektörünün geliştirilmesi, ithal ürün yerine yerel ürün üretilmesi, halka taze meyve sebzenin ulaştırılması ve dar gelirli kadınların istihdam edilmesine destek olmak amacıyla TİKA tarafından otomatik ısıtma ve damlama sistemi sayesinde 4 mevsim üretim yapılabilen kışlık sera kuruldu.

Bayangol Belediyesi Agropark’ı içerisinde kurulan seranın açılış törenine TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Bayangol Belediye Başkanı Sumyabaatar Ölziiorsih, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmecileri Destekleme Merkezi Başkanı Choidog Chimednamjil ve TİKA Ulanbatur Koordinatörü Emrah Ustaömer katıldı.

Açılış töreninde konuşan Öztürk, “Moğolistan’ın birçok bölgesinde işsizliğin azaltılması, üretimin geliştirilmesi ve gıda güvenliğinin sağlanması için yazlık ve kışlık seralar kurduk. Bugün de Bayangol Belediyesinde kurduğumuz bu seranın açılışı için buradayız. Hem taze sebze meyve üretimi yapacak hem de kadın istihdamına destek olacak bu projeyi gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Serada ayrıca diğer bölgelerden gelen kadınlara da seracılık eğitimi verilecek. TİKA olarak her zaman Türkiye’nin bu alandaki bilgi ve birikimini sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Ölziiorsih de “Moğolistan Cumhurbaşkanı’nın önerisiyle başlatılan ‘Milyar Ağaç’ ulusal kampanyası kapsamında bu sene 42,9 milyon ağacın dikilmesi hedefleniyor. TİKA’nın kurduğu bu sera ile belediyemiz bünyesindeki Agropark en fazla fidenin üretileceği merkez olacak. Aynı zamanda Belediyemizin muhtarlıklarında yaşayan dar gelirli kadınlara seracılık öğreteceğiz. Bu seramızda yetişen sebze ve meyvelerimizden elde edilecek gelir, küçük işletmecilere de destek olacaktır. Desteklerinden dolayı Türk halkına ve TİKA’ya teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek'teki Kadınların Ekonomik Güçlendirilmesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kadınların Ekonomik Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Bihaç Brekovica Kadınlar Derneğine profesyonel bir mutfak kurulumu gerçekleştirdi. Bosna Hersek'te 2013 yılından beri faaliyet gösteren dernek, toplumun kadın hakları konusunda bilinçlendirilmesi, kadın...