Haberler

24 Temmuz 2020

TİKA’nın Moğolistan’a Tarım Alanındaki Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da iklim koşulları nedeniyle sebze yetiştiriciliğini tek bir mevsime bağlı olarak yapan Hoton Türklerine kışlık sera kuruldu.

TİKA, Moğolistan’ın tarım sektörünü kalkındırmak, istihdamı arttırmak ve gıda güvenliğini geliştirmek amacıyla çeşitli projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu kapsamda Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’dan yaklaşık 1.650 km uzaklıkta yer alan Uvs Vilayeti Tarialan İlçesi’nde yaşayan Müslüman bir Türk toplumu olan Hotonlara destekte bulunarak kışlık sera kurdu.

Toprakları tarıma elverişli olan Uvs Vilayeti Tarialan İlçesi’nde Hotonlar yoğun olarak yaşamakta ve ilçe adı Moğol dilinde tarım anlamına gelmektedir. Tarialan ilçe halkının büyük kısmı iklim koşulları nedeniyle sebze yetiştiriciliğini tek bir mevsime bağlı olarak yapabiliyor. TİKA’nın hayata geçirdiği proje ile Tarialan ilçesinde ilk kez kışlık sera kurularak, dört mevsim boyunca sebze üretimine imkan sağlandı. Diğer taraftan ise ihtiyaç fazlası ürünlerin bölge halkına satılmasıyla Hotonlara ek gelir imkanı sağlandı.

Projenin teslimi esnasında konuşan Teel Agro Kooperatifi Başkanı Gantömör Ohidoo, “TİKA’nın yaptığı sera sayesinde 4 mevsim boyunca yerel ilçe halkının taze ve sağlıklı sebzeye erişiminin sağlanacağını ve Teel Agro Koorperatifi’nde istihdam edilen çiftçilerin sayılarının da artacağını ifade etti. Dost ve kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin Hotonlara her zaman yardım elini uzatmasından şükran duyduğunu hatırlatan Kooperatif Başkanı, bir kez daha tüm Hoton Türkleri adına Türkiye Cumhuriyeti ve TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Sudan’da Kadın İstihdamına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Sudan’da 50 dar gelirli kadına geçimlerini sağlamaları için malzeme desteğinde bulundu.  TİKA, Sudan'ın Mavi Nil, Güney Kurdufan, Darfur gibi çatışma bölgelerinden ve Güney Sudan gibi çevre ülkelerden gelen...