Haberler

11 Kasım 2015

TİKA’nın Makedonya’da Modernize Ettiği Çocuk Kliniği Balkanlara Şifa Dağıtıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Makedonya’da modernize edilen Üsküp Devlet Hastanesi Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Klinik Merkezi'ne bağlı Çocuk Hastalıkları Kliniği yılda 40 bin çocuğa şifa oluyor.

TİKA tarafından modernize edilen Merkez, Balkanlarında ilk Çocuk Hastalıkları Kliniği ve Acil Merkezi olma özelliği taşıyor.

Faaliyet gösterdiği coğrafyalarda farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, özellikle sağlık alanında gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Makedonya’da inşa edilen ve Balkanlarında ilk Çocuk Hastalıkları Kliniği ve Acil Merkezi olma özelliği taşıyan Üsküp Devlet Hastanesi Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Klinik Merkezi'ne bağlı Çocuk Hastalıkları Kliniği yılda 40 bin çocuğa şifa oluyor.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ‘un eşi Maya İvanova tarafından, başta ABD ve Hollanda olmak üzere çok sayıda büyükelçi, işadamı ve uluslararası kuruluş temsilcilerinin katıldığı bir gecede, Makedonya’da Çocuk Acil Kliniği inşaatı için “Zamanında Yardım Edelim” başlıklı kampanya başlatılmıştı. Bu çerçevede, Türkiye adına TİKA kampanyaya katılarak söz konusu Kliniğin tüm tadilat ve donanımını üstlendi.

Üsküp Devlet Hastanesi Müdürü Rıdvan İbrahimi, Türkiye’nin TİKA eliyle söz konusu projeye verdiği desteğe vurgu yaparak, “Türkiye söz konusu projeyle buradaki gücünü gösterdi. Kliniğin yapımı için toplanan para yetersizdi. TİKA biz bütün her şeyi kendimiz yapacağız dedi. Türkiye daha önceden burada yoktu. Amerika, Almanya vardı. Türkiye’deki büyüme buradaki herkesi etkiledi. TİKA’nın somut projeleri ile her kesimin Türkiye’ye olan güveni artıyor. TİKA’nın desteği sayesinde hastanenin kapasitesi artırıldı. Artık her ay 3 bin üzerinde çocuğa tedavi verecek duruma geldik” dedi.

Makedonya’da halkın % 80’ninin kamudan sağlık hizmeti aldığını ifade eden Üsküp Devlet Hastanesi Müdürü İbrahimi, “Devletimiz geçiş dönemi yaşarken TİKA’nın böyle bir Kliniği Kamuya kazandırması özel sektöründe dikkatini çekti. En önemlisi ise TİKA hastanede bir sistemin oluşmasını sağlayarak kaosun önüne geçti. TİKA’dan talebimiz hızlı bir şekilde profesyonelce gerçekleştirildi. TİKA kaliteli bir iş çıkardı. Ayrıca TİKA şimdi yoğun bakım ünitesinin tadilatını yapıyor. Ardından nöroloji bölümünün tadilatını yapacak inşallah” diye konuştu.

Proje kapsamında Klinik Merkezi’nin ihtiyacı olan tıbbi gazların teknik kurulumu, tıbbi cihazlar, gerekli olan tüm muayene ve hasta bakım malzemeleri ile donanım TİKA tarafından sağlandı. Merkez TİKA tarafından gastroenterohepatoloji, revmakardiyoloji, imunoloji, nefroloji, pulmoloji ve acil müdahale birimi olmak üzere altı poliklinik olarak yeniden yapılandırıldı. Yalnızca Makedonya’nın değil tüm Balkanların ilk Çocuk Hastalıkları Kliniği ve Acil Merkezi olan merkez TİKA desteğiyle yılda 40 bin çocuğa şifa oluyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Cibuti’de Sağlık Personeline Eğitim

Afrika’nın sahra altı yoksul ülkelerinden Cibuti’de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) sağlık alanında projeleri devam ediyor. Daha önce TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen 6 ambulansın Cibuti Sağlık Bakanlığı’na teslim...