Haberler

29 Nisan 2020

TİKA’nın Kursiyerleri Hırvatistan’da Türk Malı 3D Yazıcı ile Siperli Maskeler Üretiyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından geçtiğimiz yıl temin edilen ve eğitimleri verilen 3D yazıcılarla Üniversite öğrencileri koronavirüse karşı mücadelede siperlikli maskeler üretiyor.

2019 Aralık ayında Velika Gorica Halk Açık Üniversitesi işbirliğinde “Temel Düzey 3Boyutlu Modelleme ve 3 Boyutlu Yazıcı Kullanımı” eğitimi gerçekleştirilmişti. Eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlerden yedisi, ülke genelinde üniversite öğrencileri tarafından başlatılan  “Üniversite Öğrencileri Yardım Ediyor” kampanyası çerçevesinde Hırvatistan sağlık personeli için gönüllü olarak siperlikli maske üretiyor. Ülkedeki sağlık personelinin siperlikli maske ihtiyacını ortadan kaldırmaya yönelik 3 Boyutlu yazıcı sahipleri tarafından başlatılan kampanya koronavirüs ile mücadele noktasında sağlık kurumlarının ihtiyaç duyduğu ekipmanın sağlanmasına katkı sağlıyor.

Aralık ayındaki eğitim programı sırasında Açık Halk Üniversitesine bağışlanan Türkiye’de üretilmiş 3 Boyutlu Yazıcı da siperlikli maske üretiminde kursiyerlerimiz tarafından kullanılıyor. Eğitim programını başarıyla tamamlayan Kresimir Norisic ve eşi Katarina Grgic Norisic, siperlikli maske üretimine başladı, ardından beş kursiyerimiz daha gönüllü olarak kampanyaya katıldı. TİKA kursiyerleri, bugüne kadar 180 adet siperlikli maskeyi üretip hem kendi şehirlerindeki sağlık kurumlarına hem de civar şehirlerdeki kurumlara gönderdi.

TİKA tarafından düzenlenen eğitim sayesinde ülkesine faydası dokunduğu için mutlu olduğunu dile getiren Kresimir Norsic, "3D yazıcılarımız bilgisayarda çizdiğimiz maskenin alınlık kısmını basıyorlar. Şeffaf asetat ve lastikle montajını yapıp kullanıma hazır hale getiriyoruz." diye konuştu. TİKA’nın temin ettiği malzemelerle 600 adet daha siperlikli maske üretmeyi hedeflediklerini ifade eden Norsic, ürettikleri maskeleri ülkenin sağlık kurumlarına dağıtacaklarını söyleyerek koronavirüsle mücadelede katkısından ötürü Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.  

 

 

Sonraki Haber

TİKA, KOVİD19 Salgınıyla Mücadelede Pakistan Halkını Desteklemeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına karşı sürdürdüğü yardımlar kapsamında Pakistan’ın en yoksul eyaleti olan Sind Eyaletinde bulunan Gharo ve Dhabeji şehirlerinde yaşayan ihtiyaç sahibi 1.000 aileye gıda...