Haberler

19 Şubat 2019

TİKA’nın Kırgızistan’da Yenilediği Su Kanalı Bölge Halkını Birleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kırgızistan’da Karataş su kanalı rehabilite edilerek, Kırgız ve Özbek vatandaşların yaşadığı köylerdeki su baskınları önlendi. 

TİKA tarafından bir kısmı yenilenen Oş İli Nookat İlçesi Mirmahmudov Köyündeki Karataş su kanalının açılışı T.C. Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Oş Valisi Uzarbek Cılkıbaev, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu, yerel yöneticiler ve köy sakinlerinin katılımıyla gerçekleşti.

Oş İli Nookat İlçesi Karataş (Kırgız köyü) ve Mirmahmudov (Özbek köyü) köylerine ait arazileri sulayan toplam 3,2 km’lik kanalın 652 metrelik kısmı çok eskimiş olduğundan su taşkınlarına sebebiyet veriyordu. Su baskınlarını önlemek için kanal kapakları genellikle kapatılıyor ve Mirmahmudov (Özbek) köyünün tarım alanı susuz kalıyordu. İki etnik grup sulama konusunda karşı karşıya geliyordu. Yapılan kanal ile birlikte köyün yollarını ve yol kenarındaki bahçelerdeki su baskınları önlendi. Aynı zamanda bölgede etnik gerilime yol açan su sorunu, iki köyden geçen kanalın TİKA tarafından yapılması ile son buldu.

Açılış töreninde konuşan Büyükelçi Fırat, TİKA’nın gerçekleştirdiği bu projeyle Türkiye’nin bölgedeki barış ve kalkınmaya katkı sağladığını, bölge halkının mutluluğunu görmenin sevinç yarattığını dile getirdi. Vali Cılkıbaev ise konuşmasında, TİKA’nın gerçekleştirdiği projeden memnuniyet duydukları ve tüm desteklerinden ötürü Türkiye’ye teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kenya'daki Mülteci Kampına Tıbbi Yardım

Türk İşbirliği ve Koordiansyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yürütülen Sağlık Hizmetlerine Kaliteli Erişimin Güçlendirilmesi (Promoting Inclusive and Quality Healthcare in Kenya - PIQH) Programı kapsamında 8-15 Şubat 2019 tarihlerinde Kenya’nın ikinci büyük mülteci kampında sağlık taramaları...