Haberler

18 Ekim 2021

TİKA’nın Güney Afrika’daki Kadın Girişimcilere Desteği Sürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Güney Afrika Küçük Küçük Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Bakanlığı işbirliğinde, Güney Afrika’nın 3 eyaletinde kadın girişimcilerin yönelik e-ticaret eğitimleri düzenledi.

TİKA özellikle Güney Afrika’nın kırsal bölgelerinde kendi işlerini kuran kadın girişimcilerin rekabetçi ortama uyum sağlayabilmeleri ve müşteri kitlelerini genişletebilmeleri için sosyal medyada pazarlama teknikleri, girişimcilik ile ilgili hukuki düzenlemeleri, ürün fiyatlama, ürün fotoğraflama ile kapasite artırımı konularını içeren eğitim programları düzenliyor.

Daha önce Güney Afrika’nın en turistik yerlerinden biri olan Soweto’da gerçekleştirilen program bu defa, Güney Afrika Küçük Küçük Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Bakanlığı (Department of Small Business Development) işbirliği ile Free State, Gauteng ve Northwest Eyaletlerinde gerçekleştirildi. 3 farklı eyalette gerçekleştirilen 3 haftalık eğitime 35 kadın girişimci katıldı.

Eğitim sonunda katılımcılara törenle sertifikaları teslim edildi. Düzenlenen sertifika törenine Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Güney Afrika Küçük Küçük Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Bakanlığı temsilcileri katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Büyükelçi Ayşegül Kandaş, Güney Afrika’nın kalkınmasında kadın girişimcilerin önemli rol oynadığını, Türkiye’nin kadın girişimcileri destekleyerek bu hedefe katkı sunduğunu ifade etti.

Turizm ve Kültür Bakanlığı temsilcisi Ngubeni Malileka de konuşmasında, küçük işletmelerin ekonominin büyümesine katkıda bulunduklarını ve işsizlikle mücadelede büyük önem arz ettiklerini vurguladı. Malileka, küçük ölçekli işletmelere yönelik düzenlenen eğitim programı dolayısıyla TİKA’ya teşekkür etti.

Küçük Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Ajansı yetkilisi Caren Coetzee ise gerçekleştirilen ortak eğitim programından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ileterek, ülkenin diğer bölgelerinde de bu eğitim programını sürdürmek istediklerini dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA, Pakistan’ın 3 Farklı Şehrinde 5 Adet Su Arıtma Tesisi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Pakistan'ın en büyük şehirlerinden olan Lahor, Faysalabad ve İslamabad’da temiz suya erişimi sağlamak amacıyla 5 adet su arıtma tesisi kurarak, Lahor’daki tesisi törenle hizmete açtı. Ülkenin en büyük eyaleti olan...