Haberler

06 Ağustos 2019

TİKA’nın Gönüllüleri Tanzanya’da

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Tanzanya’ya 15 gönüllü üniversite öğrencisi gelerek Morogoro ve Darüsselam şehirlerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlı (TİKA) tarafından desteklenen ve koordinasyonu sağlanan sağlık ve sosyal sorumluluk projelerinde görev aldı.

Birinci bölümü 16 Temmuz’da başlayan programda Tanzanya’ya gelen öğrenciler ilk önce TİKA ile Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) işbirliğinde gerçekleştirilen ve 15 Temmuz’da başlayıp iki hafta devam eden Tanzanya Ağız ve Diş Sağlığı Programı’nın Morogoro bölümüne katıldılar. Proje kapsamında Morogoro’daki Mchikichini A ve B ile Kilakala İlkokullarında yaklaşık 2000 diş taraması ve 400 diş tedavisinin yanı sıra 1000 öğrenci ve bölge halkına diş sağlığının önemi konusunda eğitim seminerleri düzenlendi. Ayrıca, programa katılanlara diş macunu ve diş fırçası dağıtıldı.

Program dahilinde gönüllü öğrenciler daha sonra Morogoro İslam Üniversitesi’ni ziyaret ederek Rektör Yardımcısı Abdallah Tenga’dan üniversite hakkında bilgi aldı ve kısa bir kampüs ziyaretinin ardından Tanzanyalı öğrenciler ile birlikte kampüsün temizliğini yaptı.

Öğrenciler, Darüsselam’da gerçekleşen programın ikinci bölümünde ise TİKA’nın yurt ekipmanı temin ettiği Ashura Vakfı’na ait ve Büyükelçiliğimizce desteklenen bir yetimhaneyi ziyaret etti. Ziyaret esnasında diş hekimliğinde okuyan öğrenciler tarafından yetimhanedeki çocuklara genel diş sağlığı ve diş fırçalama eğitimi verildi. Yetimhane ziyareti süresince gönüllü öğrencilere Darüsselam Büyükelçisi Ali Davutoğlu ve TİKA yetkilileri de eşlik etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kenyalı Uzmanlara Mersin’de Narenciye Tarımı Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kenya’da narenciye sektörünün geliştirilmesine destek veriyor. TİKA, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kenya Tarım ve Hayvancılık Araştırma Kurumu (KALRO) işbirliğinde Kenyalı turunçgil alanında uzman 3 kişilik heyete...