Haberler

16 Ağustos 2019

TİKA’nın Gönüllüleri Macaristan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) "2019 Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Macaristan’da bulunan gönüllüler “Köpekli Arama Kurtarma, Afet ve Acil Durum Teorik ve Uygulamalı Eğitim Programı”na katıldı.

Gönüllüler 30 yıllık tecrübesi ile Avrupa genelinde hizmet veren resmi “112 Acil Destek Hattı”na dahil olabilmiş tek sivil kuruluş olarak Macaristan Emniyet Teşkilatı ile iş birliğinde, ülkenin farklı bölgelerindeki 15 merkezi, 100’e yakın gönüllüsüyle tüm dünyada yaşanan afet ve acil durumlar kapsamında arama kurtarma ve yardım  faaliyetleri yürütmekte olan “Macaristan Köpekli Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu”nun Budapeşte’ye 70 km. uzaklıkta Jaszbereny kasabasındaki eğitim merkezi bünyesinde “Köpekli Arama Kurtarma, Afet ve Acil Durum Teorik ve Uygulamalı Eğitim Programı”na katıldı.

17 Ağustos 1999 depremindeki arama kurtarma çalışmalarında gönüllü ekibiyle birlikte yer alan Macaristan Köpekli Arama Kurtarma Dernekleri Uzman Eğitimleri Direktörü Gabor SZABO ve Koruma Yöntemleri Merkezi Direktörü Zoltan JUHÁSZ tarafından verilen teorik eğitimlerle başlayan program, eğitim merkezindeki enkaz simülasyonunda gerçekleştirilen pratik eğitimlerle devam etti.

Macaristan gönüllüleri, Macaristan Köpekli Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonuna bağlı arama kurtarma merkezlerinin gönüllüleriyle iş birliğinde "Açık Arazide Köpekli Kayıp Arama ve Kurtarma Tatbikatı"; Macaristan İç İşleri Bakanlığı Acil Durum Genel Müdürlüğü Jászberény Acil Durum Direktörlüğü, Macaristan Ambulans ve Acil Sağlık Hizmetleri Merkezi, Jászberény Emniyet Müdürlüğü ve Jászberény İtfaiyesinin görevlileri ile birlikte “Deprem Tatbikatı” ve Mályi Gölünde "Su Altı ve Su Üstü Arama Kurtarma, İlk Yardım Tatbikatı" gerçekleştirdi.

TİKA'nın genç gönüllüleri tarihten bugüne pek çok ortak kültürel unsur ile Türkiye'yle güçlü bağları bulunan Jászberény hakkında Belediye Başkanı Szabó TAMÁS ve Başkan Yardımcısı Szatmári ANTALNÉ tarafından verilen bilgilerin ardından şehrin dünya çapında üne sahip halk oyunları ekibinin halk dansları gösterilerini izledi.

TİKA'nın destekleriyle 1566'daki Zigetvar Seferi sırasında hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman'ın naaşının bozulmaması için çıkarılan iç organlarının defnedildiği yer olduğu tespit edilen "Turbek" adı verilen bölgedeki kazı alanını ziyaret etti.

Kazı çalışmaları neticesinde; 2015 yılında Sultan Süleyman Han'ın iç organlarının defnedildiği yer, 2016 yılında Osmanlı'nın önemli vezirlerinden Sokullu Mehmet Paşa'nın yaptırdığı camii, 2017 yılında ise camiinin yanındaki tekke kalıntıları, son olarak 20 Mayıs 2019'da başlanan kazılarda ise tekke ve içerisindeki misafirhane ortaya çıkarıldı. İki mahallesi bulunan bir kasaba olduğu düşünülen, türbe, camii, tekke, misafirhane, askeri tabya ve pek çok kalıntı ile Macaristan'daki tek Osmanlı yerleşkesi olan ve 2017 yılında koruma altına alınan alanın açık hava müzesine dönüştürülerek ziyarete açılmasına ilişkin uygulama projesinin 2019 yılı sonuna kadar hazırlanması planlanıyor.

Kanuni Sultan Süleyman'ın son seferi olan Zigetvar seferinde şehâdet mertebesine erişmesinin 450. yıl dönümünün anma etkinlikleri kapsamında TİKA tarafından yenilenen Türk-Macar Dostluk Parkını da ziyaret eden TİKA gönüllüleri parktaki hastalanan ağaçların yerine yenilerini diktiler.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk’a Arıcılık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’ta “Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 40 aile işletmesine 400 arılı kovan ile arıcılık malzemeleri ve bal sağım makineleri temin edildi. TİKA tarafından yürütülmekte olan ‘’Balkanlar ve Doğu...