Haberler

13 Ağustos 2018

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Özbekistan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Türk Hava Yolları (THY), Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programına katılan gönüllü öğrenciler Özbekistan’ın tarihi Semerkant şehrinde çalışmalara başladı.  

Gönüllü öğrenciler, programın ilk gününde Özbekistan Sağlam Evlat Vakfı bünyesinde kurulan yaz okulunu ziyaret ederek, Özbek çocuklarla bir araya geldi. Okulda, Özbek çocuklarca çeşitli şarkı ve türküler seslendirildi, halk dansı gösterileri sergilendi. Töreni izleyen gönüllü öğrenciler ise Özbek çocuklarının dans gösterilerine eşlik etti.

Gönüllü öğrenciler programın devamında Semerkant'ın Konigil Mahallesi'ndeki "Semerkant İpek Kâğıdı" atölyesinde yüzyıllar öncesinin teknikleriyle kâğıt üretimi geleneğini yerinde inceledi. Atölye sahibi Zarif Muhtarov, gönüllü öğrencilere Ortaçağ döneminde kullanılan kâğıt üretme tekniklerini gösterirken, atölyede 8. yüzyıldan başlayarak 18.yüzyıla kadar kullanılan tekniklerle kâğıt üretildiğini aktardı. Atölyedeki faaliyetler hakkında bilgi alan gönüllü öğrenciler, atölyede çalışarak tarihi tekniklerle kâğıt üretimi sürecinde yer aldı.

Muhtarov, yaptığı açıklamada, yabancı seyyahların sürekli olarak atölyelerini ziyaret ettiğini anımsatırken, ilk defa Türkiye’den tecrübe paylaşımı için öğrencilerin geldiğini ve bunun kendileri için sevindirici olduğunu belirtti. Gönüllü öğrenci Rümeysa Nur Karaman da halen Ortaçağ teknikleriyle kâğıt üreten Semerkant kâğıt atölyesiyle yakından tanıma fırsatı bulduklarını kaydederek, bunun kendilerini çok etkilediğini ve atölyede çok şey öğrendiklerini ifade etti. Karaman, dut ağacı kabuğundan yapılan ve 2 bin yıl boyunca dayanıklı olan Semerkant kâğıdının birçok süreçten geçtiğini, kendilerinin tüm bu süreçleri tek tek incelediklerini dile getirdi.

Gönüllü öğrenciler, ayrıca Semerkant’taki Mirza Uluğbey Rasathanesi ve İmam Maturidi Türbesi'ni ziyaret etti.  Özbekistan'daki temasları boyunca meşhur Özbek pilavının nasıl yapıldığını da öğrenecek olan öğrenciler, ayrıca Buhara şehrinde de çeşitli etkinliklere katılacak.

Sonraki Haber

TİKA’nın Genç Gönüllüleri Lübnan’da

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinatörlüğünde düzenlenen 2018 Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Lübnan'a gelen gençler faaliyetlerine başladı. TİKA koordinasyonunda, THY, Anadolu Ajansı (AA) ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde bu yıl ikincisi...